MojaTunezja.strefa.pl
strona poświęcona Tunezji i krajom arabskim ..
...

Strona Główna

O Stronie

Linki

Współpraca

Księga Gośœci

Kontakt

O Tunezji

Sytuacja polityczna

ŚŒwięta, festiwale

Przed wyjazdem

Podróż

Waluta

Hotele

Wycieczki fakult.

Kafeterie

Kuchnia

Zakupy

Problemy

Turystki

Miasta Tunezji

Douz

Hammamet

Kairouan

Mahdia

Matmata

Monastir

Nabeul

Południe Tunezji

Sidi Bou Said

Sousse

Tozeur i Nefta

Tunis

Wyspa Jerba

Dodatki

Naciągacze z Tunezji

Habibi z Tunezji

Dzisiejsze Tunezyjki

Tunezyjski śœlub

Warunki życia

Gwiazda - Thekra


FEDERACJA ZJEDNOCZONYCH EMIRATÓW ARABSKICH
(Dawlat al-Imarat al-Arabiyyah al-Muttahidah)

Obywatele RP, niezależnie od celu przyjazdu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, podlegają obowiązkowi wizowemu. Zjednoczone Emiraty Arabskie stanowią federacje siedmiu emiratów, w których szczegółowe przepisy mogą się w niewielkim stopniu różnić. Generalnie zgodnie z zasadą sponsoringu wiz obowiązującą w ZEA, wizy są udzielane wyłącznie osobom, dla których uprawniony podmiot uzyska promesę w Urzędzie Imigracyjnym. Tym podmiotem może być osoba fizyczna - obywtel ZEA lub cudzoziemiec przebywający w ZEA na podstawie wizy pobytowej z prawem do pracy. Podmiotem może być także instytucja : hotel, biuro podróży, przedstawicielstwo linii lotniczych. Nie istnieje możliwość otrzymania wizy na granicy bez uprzedniego uzyskania promesy wizy w trybie przewidzianym dla każdej kategorii udzielanych wiz. Paszport osoby starającej się o wizę musi być ważny co najmniej sześć miesięcy i nie może posiadać dowodów pobytu cudzoziemca w Izraelu. Nie istnieje formalny obowiązek posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu. Jedynie w hotelach istnieje obowiązek meldunkowy na ogólnie przyjętych zasadach.

Przy pobytach nie przekraczających 30 dni obywatele RP mogą w zasadzie posługiwać się krajowym prawem jazdy, aczkolwiek formalnie nie ma podpisanej umowy w tej sprawie. Zalecane jest uzyskanie tymczasowego ,lokalnego prawa jazdy. Wystawia je Departament Zezwoleń Policji Drogowej każdego z emiratów na podstawie zalegalizowanego tłumaczenia polskiego prawa jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest uznawane, ale posługiwanie się nim ze względów praktycznych jest wskazane w związku z wystepującym w nim tłumaczeniem na język angielski. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane, o ile nie są reasekurowane w towarzystwie ubezpieczeniowym działającym na terytorium ZEA.

Obszar ZEA jest wolny od szczególnych zagrożeń sanitarno - epidemiologicznych. Nie są wymagane szczepienia. Woda z wodociągów miejskich pochodzi w całości z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej. Zalecane jest spożywanie wody po przegotowaniu bądź mineralnej.

W ZEA istnieją liczne gabinety lekarskie oraz prywatne kliniki. Koszt standardowej wizyty u lekarza ogólnego wynosi około 300 DHS, u specjalisty w tym stomatologa od 250 DHS do 500 DHS. Doba w szpitalu kosztuje około 1000-1500 DHS, a opłata jest uzależniona od rodzaju badań, które w tym kraju są bardzo drogie np. podstawowe badanie krwi kosztuje 150 DHS.

ZEA należy do krajów o najniższym w świecie wskaźniku przestępczości przeciwko życiu, zdrowiu i mieniu.

Brak jest katastrofalnych zagrożeń wynikających z działania przyrody.

Nie istnieją ograniczenia w podróżowaniu po kraju.

Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy. Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standartów. Ograniczenia dotyczą jedynie przywozu alkoholu przez osobę dorosłą (można wwieźć do dwóch litrów, bez względu na rodzaj alkoholu) Nie można przywozić alkoholu do emiratów Szardża i Ras Al Khaima. Nie można do ZEA wwozić materiałów zawierających treści obsceniczne i godzące w obyczajowość muzułmańską, narkotyków i środków odurzających, leków psychotropowych, kaset video zawierających treści sprzeczne z obyczajowością lub religią państwową (Islam).

ZEA są krajem muzułmańskim, w którym źródłem prawa jest Szarijat, religijne prawo Islamu. Zakazuje ono i karze z całą surowością utrzymywanie związków pozamałżeńskich (dotyczy to również osób nie będących wyznawcami islamu). Zgodnie z tradycją Islamu odzież należy nosić tak, aby zakrywała jak największą powierzchnię ciała. Zasada ta dotyczy obu płci. Nie jest wymagane nakrycie głowy u kobiet. Istnieje zakaz spożywania alkoholu pod każdą postacią w miejscach publicznych oraz przebywanie w takich miejscach po spożyciu alkoholu (grozi grzywna lub areszt). Zabrania się także rzucania śmieci na ulicę, przewozu alkoholu w każdej postaci i ilości bez tzw. licencji alkoholowej oraz uczestnictwa w awanturach w miejscach publicznych.

W okresie Ramadanu zabronione jest spożywanie pokarmów i picie napojów w miejscach publicznych od wchodu do zachodu słońca.

Dniami wolnymi od pracy sa czwartek i piątek.

POSIADANIE, ZAŻYWANIE ORAZ HANDEL NARKOTYKAMI GROZI WIELOLETNIM WIĘZIENIEM LUB KARĄ SMIERCI !!!

Inne Kraje

Afganistan

Algieria

Arabia Saudyjska

Bahrain

Egipt

Irak

Iran

Jemen

Jordania

Kuwejt

Liban

Libia

Maroko

Oman

Somalia

Sudan

Qatar

Zjednoczone Emiraty

O Islamie

Odkryj Islam

Kobieta w Islamie

Miłośœć w Islamie

Małżeństwo w Islamie

Sex w Islamie

Prawo (szariat)

Dodatki

Prawo - wakacje

Tabela frankfurcka

Film, muzyka

Saudyjska miłośœć

Obrzezanie kobiet

Honorowe zabójstwa

copyright by MojaTunezja.strefa.pl