MojaTunezja.strefa.pl
strona poświęcona Tunezji i krajom arabskim ..
...

Strona Główna

O Stronie

Linki

Współpraca

Księga Gośœci

Kontakt

O Tunezji

Sytuacja polityczna

ŚŒwięta, festiwale

Przed wyjazdem

Podróż

Waluta

Hotele

Wycieczki fakult.

Kafeterie

Kuchnia

Zakupy

Problemy

Turystki

Miasta Tunezji

Douz

Hammamet

Kairouan

Mahdia

Matmata

Monastir

Nabeul

Południe Tunezji

Sidi Bou Said

Sousse

Tozeur i Nefta

Tunis

Wyspa Jerba

Dodatki

Naciągacze z Tunezji

Habibi z Tunezji

Dzisiejsze Tunezyjki

Tunezyjski śœlub

Warunki życia

Gwiazda - Thekra


kilimy / dywany

Należą do najłatwiej osiągalnych chociaż nie najtańszych prezentów. Główne centra sprzedaży dywanów znajdują się w Tunisie, Kairuanie, Djerbie i Tozeur. Są dwa rodzaje dywanów : węzłowe i wyplatane. Mergumy charakteryzują wzory geometryczne i jaskrawe barwy. W kilimach tradycyjne motywy Berberów nałożone są na plecione tło. Zarówno mergumy jak i kilimy są dosyć tanie - około 60 D.T za m2. Najbardziej znane dywany węzłowe to klasyczne "perskie" dywany z kairuanu, który jest "dywanową" stolicą kraju. Metr kwadratowy dywanu z 40 tyś. węzłów kosztuje 130 D.T a z 250 tyś. węzłów - 1500 D.T. Wszystkie wymienione typy dywanów można kupić w ośrodkach handlu ONAT (Office National de l'Artisanat Tunisien) we wszystkich głównych centrach turystycznych. Dywany są klasyfikowane jako "zwykłe" (Deuxieme Choix) do 40 tyś. węzłów na m2 , "dobre" (Premier Choix) do 90 tyś. węzłów na m2 i "superdobre" (Qualite Superieure) do 250 tyś. węzłów na m2.

Skóra

Wyroby skórzane często pieknie wykonane można kupić na lokalnym targu - suku - w Tunisie. Wiele sprzedawanych tu przedmiotów pochodzi z Maroka co znacznie podnosi ich cene. Tunezyjskie produkty skórzane powstają w Kairuanie. Są to zwykle siodła wielbłądzie i ośle, bukłaki na wodę, torby a także rzeczy bardziej praktyczne jak portfele i paski.

Camele

Od 1 dinara do nawet kilkudziesięciu za starannie zrobione, piękne, pluszowe...

Biżuteria

Arabska biżuteria szczególnie złota jest często przesadnie ozdobna. Tradycyjnym arabskim wzorem jest "ręka Fatimy" (córki Proroka). Motyw ten powtarzany jest w przedmiotach o różnej wielkości - od małych kolczyków po duże naszyjniki, wykonane najczęściej ze srebra. Inne tradycyjne kosztowności to hedejed, pięknie wykonane, szerokie bransoletki ze złota lub srebra i chalka noszone nad kostką. W czasach punickich chalka była oznaką dziewictwa, dziś stanowi symbol wierności. Próba złota czy srebra jest określana za pomocą stempla urzędu probierczego, umieszczanego na wyrobie. W użyciu są następujące znaki - głowa końska używana do oznaczania osiemnastokaratowej biżuterii ze złota, skorpion do oznaczania dziewięciokaratowej złotej biżuterii, kiść winogron używany do oznaczania srebra próby 900, głowa murzyna używana do oznaczania srebra próby 800.

Perfumy

Tanie olejki wonne można kupić wszędzie. Pojemność buteleczek jest rozmaita od 5 ml. (1,5 D.T) do 500ml.

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZWROTU
KWOTY PODATKU VAT
TURYSTOM ZAGRANICZNYM W TUNEZJI


Turyści odwiedzający Tunezję mogą skorzystać ze zwrotu podatku VAT, z tytułu zakupów dokonanych na rynku lokalnym pod warunkiem, że:

KORZYSTAĆ ZE WZROTU KWOTY PODATKU VAT MOŻE OSOBA KTÓRA :
1) nie jest obywatelem Tunezji,
2)nie posiada stałego pobytu w Tunezji,
3) nie przebywała w Tunezji dłużej niż trzy miesięce,
4) zrobiła zakupy za nie mniej niż 200 dinarów tunezyjskich ( ok. 140 USD ) ( kwota na fakturze nie może być mniejsza niż 200 dinarów ).

ZWROT PODATKU VAT NIE DOTYCZY :
-towarów spożywczych,
-napojów alkoholowych,
-wyrobów tytoniowych,
-produktów wymagających pozwoleń w obrocie z zagranicą.
WARUNKIEM ZWROTU VAT JEST :
-dokonanie płatności za zakupione towary karta bankową,
-otrzymanie faktury sporządzonej na specjalnym formularzu, zwanym "bordereau", zawierającym m.in. szczegółowy spis zakupionych towarów wraz z wartością podatku VAT, sporządzenie faktury w pięciu egzemplarzach (oryginał i 4 kopie w różnych kolorach; sprzedawca zachowuje ostatnią białą kopię, klient otrzymuje oryginał oraz 3 kolorowe kopie), przedstawienie, w momencie opuszczania terytorium Tunezji, organom celnym, zakupionych towarów objętych zwrotem podatku VAT oraz faktur na nie,
-uzyskanie poświadczenia przez organy celne wywozu towarów na żółtej kopii faktury.

Zwrot kwoty VAT odbywa się za pomocą przelewu bankowego na konto wskazane przez kupującego. Sklepy, w których zakupione towary objęte są zwrotem podatku VAT, wyróżnione są umieszczonym na nich napisem "Credit Card Sates" i "Tax Back".

Inne Kraje

Afganistan

Algieria

Arabia Saudyjska

Bahrain

Egipt

Irak

Iran

Jemen

Jordania

Kuwejt

Liban

Libia

Maroko

Oman

Somalia

Sudan

Qatar

Zjednoczone Emiraty

O Islamie

Odkryj Islam

Kobieta w Islamie

Miłośœć w Islamie

Małżeństwo w Islamie

Sex w Islamie

Prawo (szariat)

Dodatki

Prawo - wakacje

Tabela frankfurcka

Film, muzyka

Saudyjska miłośœć

Obrzezanie kobiet

Honorowe zabójstwa

copyright by MojaTunezja.strefa.pl