MojaTunezja.strefa.pl
strona poświęcona Tunezji i krajom arabskim ..
...

Strona Główna

O Stronie

Linki

Współpraca

Księga Gośœci

Kontakt

O Tunezji

Sytuacja polityczna

ŚŒwięta, festiwale

Przed wyjazdem

Podróż

Waluta

Hotele

Wycieczki fakult.

Kafeterie

Kuchnia

Zakupy

Problemy

Turystki

Miasta Tunezji

Douz

Hammamet

Kairouan

Mahdia

Matmata

Monastir

Nabeul

Południe Tunezji

Sidi Bou Said

Sousse

Tozeur i Nefta

Tunis

Wyspa Jerba

Dodatki

Naciągacze z Tunezji

Habibi z Tunezji

Dzisiejsze Tunezyjki

Tunezyjski śœlub

Warunki życia

Gwiazda - Thekra


Walutą tunezji jest DINAR (D.T), który dzieli się na tysiąc milimów. W obiegu są monety 5, 10, 20, 50, 100 i 500 milimów i jeden dinar oraz banknoty o nominałach 5, 10, 20 i 30 dinarów. Rozmienianie banknotów o wysokich nominałach nie stanowi problemu.

Tunezyjski dinar jest tzw. walutą miękką co oznacza, że kurs jego wymiany ustalany jest w sposób sztuczny, przez rząd. Ponieważ obrót dinarami tunezyjskimi na rynkach walutowych jest niemożliwy, a waluty tej nie wolno wwozic na teren Tunezji, ani jej stamtąd wywozić nie ma możliwości zaopatrzenia się w tę walutę poza granicami Tunezji, a więc nie ma także obowiązku zglaszania wwożonej waluty na granicy. Na terenie całego kraju łatwo jest wymienić wszystkie popularne waluty. Kurs wymiany jest regulowany odgórnie i wszędzie taki sam. Przy wymianie czeków podróżnych banki pobierają prowizję w wysokości 351 milimów a w niektórych hotelach może być ona nieznacznie wyższa. Urzędy pocztowe wymieniają wyłącznie gotówkę. Nie ma czarnego rynku walutowego. Opuszczając Tunezję można z powrotem uzyskać tylko 30% sumy wymienionej przy wjeździe na dinary (limit 100 D.T) pod warunkiem okazania wszystkich kwitów wymiany.

Koszty pobytu

Tunezja jest krajem tanim dla turystów z Zachodu. Dla Polaków sytuacja przedstawia się nieco mniej korzystnie, chociaż bez trudu można znaleźć schludny pokój a cena obfitego posiłku w restauracji rzadko przekracza 5 dinarów. Transport jest tani.

Noszenie gotówki

Posługiwanie się gotówką jest najwygodniejsze, ale zarazem najbardziej ryzykowne. W przypadku kradzieży jest ona nie do odzyskania. Firmy ubezpieczeniowe, które decydują się na ubezpiecznie gotówki z reguły określają limit kwoty na sumę 300 $. Lepiej więc nie nosić przy sobie zbyt dużych sum w gotówce - w razie potrzeby można wymienić czeki podróżne lub co kilka dni pobierać drobniejsze kwoty z bankomatu.

Bankomaty

Bankomaty można znaleźć we wszystkich większych miejscowościach i ośrodkach turystycznych. Posiadacze kart płatniczych MasterCard i Visa nie będą mieli problemów ze znalezieniem bankomatów. W ostatnim czasie robią kariere automaty do wymiany obcej waluty. Przyjmują one wszystkie ważniejsze waluty europejskie, dolary amerykańskie i japońskie jeny.

Karty płatnicze

Wybierając się do Tunezji warto zastanowić się nad uzyskaniem karty debetowej lub kredytowej. Karty płatnicze są w Tunezji popularne, szczególnie w większych miastach i w centrach turystycznych. Kartami można płacić za różne towary i usługi np. posiłki w droższych restauracjach, noclegi hotelowe, wynajem samochodu czy pamiątki.

Inne Kraje

Afganistan

Algieria

Arabia Saudyjska

Bahrain

Egipt

Irak

Iran

Jemen

Jordania

Kuwejt

Liban

Libia

Maroko

Oman

Somalia

Sudan

Qatar

Zjednoczone Emiraty

O Islamie

Odkryj Islam

Kobieta w Islamie

Miłośœć w Islamie

Małżeństwo w Islamie

Sex w Islamie

Prawo (szariat)

Dodatki

Prawo - wakacje

Tabela frankfurcka

Film, muzyka

Saudyjska miłośœć

Obrzezanie kobiet

Honorowe zabójstwa

copyright by MojaTunezja.strefa.pl