MojaTunezja.strefa.pl
strona poświęcona Tunezji i krajom arabskim ..
...

Strona Główna

O Stronie

Linki

Współpraca

Księga Gośœci

Kontakt

O Tunezji

Sytuacja polityczna

ŚŒwięta, festiwale

Przed wyjazdem

Podróż

Waluta

Hotele

Wycieczki fakult.

Kafeterie

Kuchnia

Zakupy

Problemy

Turystki

Miasta Tunezji

Douz

Hammamet

Kairouan

Mahdia

Matmata

Monastir

Nabeul

Południe Tunezji

Sidi Bou Said

Sousse

Tozeur i Nefta

Tunis

Wyspa Jerba

Dodatki

Naciągacze z Tunezji

Habibi z Tunezji

Dzisiejsze Tunezyjki

Tunezyjski śœlub

Warunki życia

Gwiazda - Thekra


Każdego roku odwiedza Tunezję około 4 milionów turystów. Są to przede wszystkim Niemcy, Francuzi i Włosi. Coraz więcej osób przyjeżdża z Europy Wschodniej. W 1997 roku Tunezja była najczęściej odwiedzanym krajem przez polskich turystów korzystających z wycieczek czarterowych. Liczba wyjazdów Polaków wzrasta z roku na rok. W 1995r. odwiedziło ten kraj prawie 20 tysięcy naszych rodaków...w rok później - 34 tysiące, w 1997r. - 53 tysiące a w 1998r. - ponad 80 tysięcy. Najwięcej Polaków przyjeżdża latem, od połowy czerwca do połowy września. Zatrzymują się w hotelach nad morzem i wypoczywają korzystając z plaż, słońca i ciepłego morza.

Tunezja posiada tak liczne atrakcje, że starczyłoby ich dla kraju o kilkakrotnie większym obszarze. Są tam wspaniałe plaże, niezwykłe pustynie oraz mnóstwo zabytków historycznych sprzed 2500 lat, kiedy to starożytna Kartagina dominowała nad całym zachodnim basenem Morza śródziemnego. Prawdziwym magnesem na którym oparto dobrze rozwinięty przemysł turystyczny są lokalne plaże. Nadmorskie kurorty - Hammamet, Monastir i Djerba już od lat przyciągają niezliczone rzesze urlopowiczów, którzy przybywają do Tunezji z wiecznie pochmurnych krajów Europy Północnej, by przez tydzień lub dwa pławić się w ciepłym morzu i słońcu. Pobyt w tych miejscowościach usatysfakcjonuje wszystkich którzy po całodziennym wylegiwaniu się na plaży lubią się napić wina, dobrze zjeść czy potańczyć.

Dla wielu przybyszy główną atrakcją jest możliwość zobaczenia największej pustyni świata, Sahary, rozciągającej się na południowych krańcach Tunezji. Chociaż na przestrzeni ostatnich kilku lat również i w tym regionie zaznaczył się gwałtowny rozwój turystki, prawdziwy podróżnik bez trudu natrafi na nieskażone cywilizacją miejsca. Nie ma lepszego od wędrówki na grzbicie wielbłąda sposobu posmakowania życia na pustyni. Zorganizowanie takiej wyprawy w wiosce Zaafrane w pobliżu Douz nie nastarcza żadnych trudności. Rejony na obrzeżach Sahary pod względem atrakcyjności w niczym jej nie ustępują. Na zawsze zapadają w pamięć usytuowane na wierzchołkach gór berberyjskie wioski dystryktu Ksour wokól Tataouine, wioska troglodytów Matmata, solna nizina w Szott el-Dżerid czy wspaniałe, stare miasta - oazy Nefta i Touzer. Na całym północnym wybrzeżu turystyka w zasadzie nie istnieje pomimo, że jest to jeden z najpiekniejszych regionów Tunezji, całkowicie odmienny od wypalonego słońcem południa. Gęsto zalesione zbocza Gór Krumirii wznoszą się nad wąskim, żyznym pasem nadbrzeża.

Wokół niewielkiego nadmorskiego kurortu - Tabarki - ciągną się piękne plaże, a usytuowane w górach miasteczko Ain Draham stanowi dobrą bazę wypadową do spacerów po otoczających tę miejscowość lasach. W Tunezji jest wiele miejsc świadczących o niezwykle barwnej historii tego kraju. Choć ze starożytnej Kartaginy, obecnie otoczonej modnymi północnymi dzielnicami stolicy Tunisu, nie przetrwało prawie nic, w wielu innych miejscach zachowały się pozostałości wspaniałych zabytków z czasów rzymskich rzymskich. Ruiny amfiteatru w El-Dżem zaliczane są do najwspanialszych pozostałości z czasów rzymskich w Afryce. Świetnością dorównują im inne ruiny w Bulla Regia czy Dugga. W muzeum Bardo w Tunisie można podziwiać wspaniałą jedną z najcenniejszych na świecie kolekcje rzymskich mozaik. Islamskiemu dziedzictwu Tunezji niezwykłą architekturę w tym potężne wały obronne wokół starych medyn w Sfaksie i Sousse czy medynę w Tunisie, prawdziwy klejnot architektury islamskiej o ponadtysięcznej historii. Podróżowanie po Tunezji nie jest trudne. Odległości są niewielkie a publiczny transport tani, szybki i wydajny. Wszystkie większe miasta oferują spory wybór noclegów, poczynając od czystych tanich pokoików po luksusowe, wielogwiazdkowe apartamenty hotelowe.

Tunezja jest również krajem bezpiecznym dla turystów. Nieznane są tam rozboje uliczne, a sytuacja polityczna cechuje niezwykłą stabilność. W ciągu 42-letniego okresu niepodległości tylko jeden raz doszło do zmiany rządu.

Inne Kraje

Afganistan

Algieria

Arabia Saudyjska

Bahrain

Egipt

Irak

Iran

Jemen

Jordania

Kuwejt

Liban

Libia

Maroko

Oman

Somalia

Sudan

Qatar

Zjednoczone Emiraty

O Islamie

Odkryj Islam

Kobieta w Islamie

Miłośœć w Islamie

Małżeństwo w Islamie

Sex w Islamie

Prawo (szariat)

Dodatki

Prawo - wakacje

Tabela frankfurcka

Film, muzyka

Saudyjska miłośœć

Obrzezanie kobiet

Honorowe zabójstwa

copyright by MojaTunezja.strefa.pl