MojaTunezja.strefa.pl
strona poświęcona Tunezji i krajom arabskim ..
...

Strona Główna

O Stronie

Linki

Współpraca

Księga Gośœci

Kontakt

O Tunezji

Sytuacja polityczna

ŚŒwięta, festiwale

Przed wyjazdem

Podróż

Waluta

Hotele

Wycieczki fakult.

Kafeterie

Kuchnia

Zakupy

Problemy

Turystki

Miasta Tunezji

Douz

Hammamet

Kairouan

Mahdia

Matmata

Monastir

Nabeul

Południe Tunezji

Sidi Bou Said

Sousse

Tozeur i Nefta

Tunis

Wyspa Jerba

Dodatki

Naciągacze z Tunezji

Habibi z Tunezji

Dzisiejsze Tunezyjki

Tunezyjski śœlub

Warunki życia

Gwiazda - Thekra


Dla większości europejskich turystów stolica Tunezji jest miłą niespodzianką. W porównaniu z ogromnymi miastami w innych częściach świata Tunis jest niewiele większy od zwykłego miasteczka. Układ centrym jest zwarty i przejrzysty, a zwiedzanie atrakcji turystycznych z pewnością wypełni kilkudniowy pobyt. Medyna to perła Islamskiej architektury sprzed tysiąca lat. W Muzeum Bardo znajduje się wspaniała kolekcja rzymskich mozaik. Riuny starożytnej Kartaginy leżą kilka kilometrów na północny wschód od miasta, po drugiej stronie jeziora Tuniskiego. Miasto jest bardzo liberalne w odniesieniu do typowych kultur islamu norm zachowania - to dobre miejsce, by oswoić się z tradycjami Wschodu. Wędrując po nowym mieście, trudno nawet powiedzieć, że jest się w kraju muzułmańskim gdzieś na obrzeżach Afryki.

Noclegi najdroższe

Tym, którzy dysponują większą ilością pieniędzy i lubią mieszkać w najwyższym standardzie Tunis może zaoferować około 20 drogich hoteli, trzy i więcej gwiazdkowych. Nietrudno zlokalizować pięciogwiazdkowy hotel "Africa Meridien" przy 50 Av.Habib Bourguiba, gdyż jest to jedyny wysoki budynek na całej ulicy. Z pokojów rozciąga się piękny widok na miasto. Pięciogwiazdkowy stylowy "Oriental Palace Hotel" 29 Av.Jean Jaures, wyróżnia rząd zegarów wskazujących aktualny czas w wielu stolicach na świecie. Zwolennicy Hiltona znajdą swojego faworyta przy Av.de la Ligue Arabe, na północnym krańcu Parc de Belvedere (10 minut taksówką od centrum miasta i lotniska). W "Hilton" cena pokoju uzależniona jest od tego co można zobaczyć za oknem. Najbardziej elegancki w mieście jest hotel "Abou Nawas Tunis" za Park Kennedy na Av.Mohammed V.

Komunikacja

Państwowe linie lotnicze Tuninter zapewniają w ciągu dnia co najmniej sześć połączeń z Jerbą oraz nieco mniej z Touzer i Sfaksem. W środku lata dokonanie rezerwacji może okazać się trudne.

W Tunisie są dwa dworce autobusowe. Jeden obsługuje połączenia z południową częścią kraju a drugi z północną. Francuskojęzyczna gazeta "La Presse" i "Le Temps" podają codziennie szczegółowe rozkłady jazdy SNTRI z obu dworców. Warto wiedzieć, że wymienione są w nich tylko stacje końcowe, nie ma natomiast miejsc przez które wiedzie dany kurs. Dlatego też Sousse i Kairuan są rzadko w nich wspominane nawet jeśli wszystkie autobusy jadące w kierunku południowym przejeżdżają przez te miejscowości.

W kierunku południowym autobusy odjeżdżają z dworca Gare Routiere Sud Bab el-Fellah usytuowanego tuż naprzeciwko wielkiego cmentarza Jellaz, o dziesięć minut drogi piechotą na południe od Place Barcelone, na końcu Av. de la Gare. Można tu też dotrzeć linią 1 metro leger ,która prowadzi na południe i wysiąść na pierwszym przystanku, Bab Alioua, 200m za dworcem. Dworzec jest dobrze zorganizowany, orientacja nie nastarcza trudności. Godziny przyjazdów i odjazdów są jasno wypisane na tablicach informacyjnych. Personel w budce informacyjnej mówi po angielsku bardzo słabo, ale jest przyjazny i usłużny.

Północny dworzec autobusowy Gare Routire Nord de Bab Saadoun, około 2km na północny zachód od centrum miasta obsługuje połączenia z północną częścią kraju. Najprościej dotrzeć do dworca linią 3 lub 4 metro leger... trzeba jechać do stacji Bab Saadoun. Stacja metra znajduje się 300 metrów na wschód od dworca autobusowego - można tam trafić idąc wzdłuż linii tramwajowej w kierunku zachodnim. Inną możliwością jest skorzystanie z linii autobusowej 3 od przystanku Tunis Marine lub przy Av. Habib Bourguiba do pierwszego przystanku po Bab Saadoun. Dworzec autobusowy znajduje się w odległości 100 metrów na prawo od tego miejsca.

Pociąg to dobry sposób podróżowania. Dworzec kolejowy jest nowoczesny i dobrze zorganizowany, znajduje się na Place de Barcelone w niewielkiej odległości od hoteli w ville nouvelle. Wszystkie odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane na elektronicznej tablicy wewnątrz budynku. Obsługa punktu informacyjnego może okazać się pomocna w przypadku wątpliwości niestety tylko dla tych, którzy znają arabski lub francuski. Najbardziej przydatną trasą jest głóna linia na południe w stronę Sousse, Sfaksu i dalej. Między godziną 7:10 a 21:20 odjeżdża do Sousse przynajmniej osiem pociągów. Cztery z nich jadą dalej do El-Dżem i Sfaksu. Pociąg wyjeżdżający o godzinie 7:10 kontynuuje jazdę wzdłuż wybrzeża ze Sfaksu do Gabes a kurs o godzinie 21:20 odbija w głąb lądu do Gafsy i Metlawi. Co najmniej dwa pociągi dziennie o godzinie 9:05 i 12:05 wyjeżdżają także do Monastiru, jeden do Mahdii. Wszystkie połączenia z Hammamet i Nabel przez Bir Bu Rekba są powoli wycofywane. Jeden pociąg dziennie kursuje we wszystkie dni tygodnia oprócz niedzieli. Pozostałe pociągi z Tunisu kursują do Bizerty, Dżenduby, Ghardimao i Kalaat Khasba. W lecie pociągi mogą być zatłoczone, szczególnie na trasie głównej na południe. Aby mieć pewność, że znajdzie się wolne miejsce dobrze jest dokonać rezerwacji na dworcu na dzień przed podróżą. Bilet powrotny jest sprzedawany z 15% rabatem.

W Tunisie działają trzy główne postoje Luaż. Z postoju przy dworcu południowym odjeżdżają Luaż do przyladka Bon natomiast z postoju na wschodnim krańcu Rue al Aid el-Jebbari można pojechać do innych miast na południu. W kierunku północnym kursują spod dworca północnego. Choć troche droższe Luaż stanowią konkurencje dla autobusów, ponieważ łatwiej jest dopasować ich wyjazdy do swoich potrzeb. Z postoju na Place Sidi Bou Mendil w medynie Luaż kursują do Libii i Algierii.

Inne Kraje

Afganistan

Algieria

Arabia Saudyjska

Bahrain

Egipt

Irak

Iran

Jemen

Jordania

Kuwejt

Liban

Libia

Maroko

Oman

Somalia

Sudan

Qatar

Zjednoczone Emiraty

O Islamie

Odkryj Islam

Kobieta w Islamie

Miłośœć w Islamie

Małżeństwo w Islamie

Sex w Islamie

Prawo (szariat)

Dodatki

Prawo - wakacje

Tabela frankfurcka

Film, muzyka

Saudyjska miłośœć

Obrzezanie kobiet

Honorowe zabójstwa

copyright by MojaTunezja.strefa.pl