MojaTunezja.strefa.pl
strona poświęcona Tunezji i krajom arabskim ..
...

Strona Główna

O Stronie

Linki

Współpraca

Księga Gośœci

Kontakt

O Tunezji

Sytuacja polityczna

ŚŒwięta, festiwale

Przed wyjazdem

Podróż

Waluta

Hotele

Wycieczki fakult.

Kafeterie

Kuchnia

Zakupy

Problemy

Turystki

Miasta Tunezji

Douz

Hammamet

Kairouan

Mahdia

Matmata

Monastir

Nabeul

Południe Tunezji

Sidi Bou Said

Sousse

Tozeur i Nefta

Tunis

Wyspa Jerba

Dodatki

Naciągacze z Tunezji

Habibi z Tunezji

Dzisiejsze Tunezyjki

Tunezyjski śœlub

Warunki życia

Gwiazda - Thekra


Tozeur jest jedym z najpopularniejszych miast docelowych wielu wycieczek turystycznych. To interesujące, pięknie położone miasto wznosi się dumnie nad ogromnym gajem palmowym, na północnym krańcu Szott el-Dżerid. Już sam dojazd tutaj jest nie lada atrakcją - droga z Kebili biegnie bowiem wzdłuż przecinającej szot grobli. W samym mieście warto ponadto zobaczyć wspomniany już przepiekny gaj palmowy, labirynt wąskich uliczek starej części miasta Ouled el-Hadef oraz imponujące Muzeum Dar Charait.

W Tozeur trudno się zgubić gdyż są tu tylko trzy główne ulice : Av.Abdulkacem Chebbi, biegnąca wzdłuż krańca gaju palmowego w południowej części miasta, Av.Farhat Hached zamykająca miasto od strony północnej (poza miastem przechodząca w Route de Nefta) oraz Av.Habib Bourguiba, łącząca obie wymienione drogi. Av.Habib Bourguiba jest uznawana za najważniejszą ulicę miasta, a już na pewno jest najatrakcyjniesza dla turystów ze względu na liczne sklepy z dywanami, oferujące między innymi przepiekne, barwne kilimy berberyjskie.

Noclegi najdroższe

Wzdłuż Av. Abdulkacem Chebbi rozlokowana jest większość hoteli i innych miejsc noclegowych. Przy jej zachodnim przedłużeniu Route Touristque znajduje się Muzeum Dar Charait oraz kilka hoteli z miejscami dla zorganizowanych grup turystycznych. Trzy i czterogwiazdkowe hotele powstają jak grzyby po deszczu w nowej zone touristique za Muzeum Dar Charait. W przypadku gdy pieniądze nie stanowią problemu można lekką reką wydać około 250 D.T za noc w dwuosobowym pokoju w nowym hotelu "Palm Beach palace". Lub sąsiadującym z muzeum "Dar Charait". Oba hotele oferują gamę udogodnień w pełni odpowiadającą ich pięciogwiazdkowemu statusowi.

Komunikacja

Lotnisko znajduje się cztery kilometry od miasta (taksówka kosztuje około 2 D.T). Tuninter pięć razy w tygodniu lata do tunisu oraz na Dżerbę. Lotnisko uruchamia coraz więcej lotów na trasach międzynarodowych, głównie czarterów z Europy. Tunis Air prowadzi także regularne usługi przelotowe z Tozeur do Brukseli, Mediolanu, Paryża i Zurychu.

Biuro Tunis Air usytuowane jest niedaleko lotniska przy drodze do Nefty. Mieści się w białym budynku (bez szyldu) naprzeciwko agencji wynajmu samochodów Hertz

Stacja kolejowa w Tozeur znajduje się na północ od miasta, ale kursy posażerskie zostały zawieszone. Pociągi ze Sfaksu odjeżdżają tylko do do Metlawi, 50km na północ.

Luaż wyruszają regularnie do Nefty, Gafsy i Kebili. Czasami zdarzają się kursy do Tunisu i Redeyef.

Nefta ..
Dwadzieścia trzy kilometry na zachód od Touzer leży Nefta, ostatnie miasto przed granicą w Hazona z Algierią, będące pod wieloma względami pomniejszą kopią Touzer. Architektura obu miast jest bardzo podobna, a w starym mieście spotyka się budynki z niemal takimi samymi charakterystycznymi dekoracjami ceglanych elewacji. Oazy mają również identyczną wielkość i pełnią podobną rolę. Nefta jest także kolebką sufizmu w Tunezji stąd też jest tu kilka ważnych obiektów związanych z tym ruchem religijnym, między innymi Zawija Sidi Brahim oraz Meczet Sidi M'khareg.

Główna ulica Nefty Av.Habib Bourguiba to jednocześnie główna droga prowadząca z Touzer do granicy algierskiej. Największą osobliwością miasta jest Corbeille (dosłownie "kosz") czyli położony po północnej stronie Av.Habib Bourguiba wąwóz. Corbeille przecina miasto na dwie części i biegnie aż do gaju palmowego w jego południowej części. Odbijając z Av.Habib Bourguiba w Route de la Corbeille można okrążyć wąwóz i dotrzeć do grupy nowych hoteli, górujacych nad nimi od strony północnej. Większość hoteli turystycznych skupiona jest jednak w pobliżu palmeraie przy zachodnim (algierskim) krańcu Av.Habib Bourguiba

Niewielkie biuro informacji Syndicay d'initiative ulokowane jest po prawej stronie przy wjeździe do miasta od strony Tozeur przed skrzyżowaniem z obwodnicą. Osoby pracujące w biurze potrafią udzielić odpowiedzi na wiele pytań, przede wszystkim jednak promują swoje usługi jako przewodnicy po mieście. Jedna z tych osób mówi po angielsku.

Noclegi Najdroższe

Najlepszym w mieście jest Hotel "Marhala" jeden z czterech hoteli prowadzonych przez Touring Club de Tunisia. Znajduje się on w dawnej fabryce cegieł w pobliżu gaju palmowego w zachodniej części miasta, dwadzieścia minut marszu od dworca autobusowego. Pokoje są nieco małe, choć czyste i komfortowe. Prawdopodobnie właściciele Marhaa zarządzają obecnie także sąsiadującym nieco droższym hotelem. Na jego terenie znajduje się basen, z którego mogą korzystać goście obu hoteli. Marhala jest otoczony coraz liczniejszą grupą trzygwiazdkowych hoteli, wznoszonych w pięknej okolicy na skraju gaju palmowego. Najdroższy z nich to Hotel Caravanserail.

Komunikacja

Dworzec autobusowy leży po południowej stronie Av.Habib Bourguiba przy drodze z Tozeur. Co godzinę odjeżdżają autobusy do Tozeur a sześć razy dziennie do Gafsy. Raz dziennie kursuje autobus do położonego przy granicy z Algierią Hazoua, 36 kilometrów na południowy zachód od Nefty. Przed zamieszkami w Algierii było to bardzo popularne przejście graniczne, ponieważ do najbliższego miasta po algierskiej stronie-fascynującego, pustynnego El-Oued jest stąd zaledwie 80km jazdy dobrą bitumiczną drogą. Pomiędzy dwoma punktami granicznymi rozciąga się czterokilometrowy pas terytorium neutralnego.

Autobusy SNTRI do Tunisu odjeżdżają o 10:30 i 24:00. Biuro SNTRI mieści się na Placu de la Liberation, naprzeciwko hotelu Habib, w którym zatrzymują się kierowcy.

Luaż rozpoczynają się pod restauracjami na Av.Habib Bourguiba. Na kurs do Tozeur nie trzeba zbyt długo czekać. Czasami zdarzają się także przejazdy do Hazoua.

Inne Kraje

Afganistan

Algieria

Arabia Saudyjska

Bahrain

Egipt

Irak

Iran

Jemen

Jordania

Kuwejt

Liban

Libia

Maroko

Oman

Somalia

Sudan

Qatar

Zjednoczone Emiraty

O Islamie

Odkryj Islam

Kobieta w Islamie

Miłośœć w Islamie

Małżeństwo w Islamie

Sex w Islamie

Prawo (szariat)

Dodatki

Prawo - wakacje

Tabela frankfurcka

Film, muzyka

Saudyjska miłośœć

Obrzezanie kobiet

Honorowe zabójstwa

copyright by MojaTunezja.strefa.pl