MojaTunezja.strefa.pl
strona poświęcona Tunezji i krajom arabskim ..
...

Strona Główna

O Stronie

Linki

Współpraca

Księga Gośœci

Kontakt

O Tunezji

Sytuacja polityczna

ŚŒwięta, festiwale

Przed wyjazdem

Podróż

Waluta

Hotele

Wycieczki fakult.

Kafeterie

Kuchnia

Zakupy

Problemy

Turystki

Miasta Tunezji

Douz

Hammamet

Kairouan

Mahdia

Matmata

Monastir

Nabeul

Południe Tunezji

Sidi Bou Said

Sousse

Tozeur i Nefta

Tunis

Wyspa Jerba

Dodatki

Naciągacze z Tunezji

Habibi z Tunezji

Dzisiejsze Tunezyjki

Tunezyjski śœlub

Warunki życia

Gwiazda - Thekra


Thekra Mohammed Abdullah Al Dali (arabskie - ذكرى محمد عبدالله الدالي) urodzona 16 września 1966 roku w Oued El-Lil w Tunezji.

Znana jako Thikra, Zekra lub Zikra

Dzieciństwo

Była ósmym najmłodszym dzieckiem. Jej rodzeństwo to : Tawfeeq, Mohsin, Al Sayyidah, Salwa, Al Habeeb, Hajar, Kawthar i Wedaad. Uczęszczała do szkoły podstawowej w Wadi Al Lail a następnie przeniósła się do Al Khaznadar, szkoły podstawowej gdzie uczyła się aż do ukończenia studiów.

Kariera

Zaczęła występować w szkole. Jej ojciec był bardzo wyrozumiały, ale jej matka nie. Po śmierci ojca matka zaczęła wspierać jej braci i siostry.

W 1980 roku wystąpiła w telewizyjnym show "Fan Wa Mawahib", gdzie zachwyciła sędziów i została zabrana do wiadomości Ez Al Deen Al Ayyashi, więc wstąpiła do chóru.

W roku 1983, została nagrana jej pierwsza piosenka skomponowana przez Abdul Hameed Khareef. W tym samym roku występowała na festiwalu w Kartaginie.

Później dołączyła do sekcji wokalnej grupy "Tunezja Radio i Telewizja National". Tam poznała Abdula Rahman Al Ayyadi, który składał wiele jej późniejszych pieśni. Znany stał się jej głos i jej zdolność do wykonywania różnych gatunków, w tym Qasa'ed, Mowashahaat i pieśni Tarab.

Osiągnięcia w Tunezji

W ciągu 10 lat przed wyjazdem do Egiptu, ukazało się 30 piosenek w Tunezji. 28 z nich zostały skomponowane przez Abdulrahman'a Al Ayyadi. Niektóre z jej przebojów to :

• "Liman Ya Hawa Satakoon Hayati Wa Kaifa Sa'Arifo Ma Howa Aati?" (Arabic : لمن يا هوى ستكون حياتي وكيف سأعرف ما هو آتي?) - Do kogo należy moje życie, jak będzie to w końcu ?

• "Habeebi Tammin Fo'adi" (Arabic : حبيبي طمن فؤادي) - Mój ukochany, wybawienie dla mojego serca

• "Ela Hadhn Ommi Yahin Fo'adi" (Arabic : الى حضن امي يحن فؤادي) - Moje serce tęskni moja matka przytula

• "Wadda'at Roohi Ma'ah Min Youm Ma Wadda'ani" (Arabic : ودعت روحي معاه من يوم ما ودعني) - I pożegnałam moją duszę, która odeszła z nim kiedy powiedział mi "do widzenia"

Osiągnięcia w Libii

Nie przeniosła się bezpośrednio do Egiptu, ale zatrzymała się na chwilę w Libii i wydała wiele pieśni napisanych i skomponowanych przez wielkich poetów i kompozytorów Libii, takich jak Mohammed Hassan, Ali Al Kailani, Abdullah Al Mansoor i Salman Tarhooni Al. Jej ostatni album libijski napisany przez poetę Salman'a Al Tarhooni zdobył najlepsze wyniki i teksty na festiwalu w Sharm El Shaikh, w Egipcie.

Kariera w Egipcie

Po karierze w Libii, wróciła do Tunezji na chwilę, ale potem udała się do Egiptu jak większość artystów arabskich chcących zwiększyć swoją popularność. W Egipcie, poznała muzyka Hani Mihanna, którzy wyprodukował jej 2 albumy i singiel - Wehyati Andak w 1995 r., który stał się hitem. Do tej pory była znana w zachodniej części świata arabskiego, ale po tym singlu stała się znana w całym świecie arabskim.

Kilka miesięcy później w 1997 roku wydała Al Asami z różnych producentów, oraz w 2000 Yana. Jej ostatni album "Youm Aleek" został wydany w 2003 roku, zaledwie 3 dni przed jej śmiercią.


Śmierć

Thekra zmarła dnia 28 listopada 2003 roku. Wersji w jaki sposób się to stało jest kilka ..

Pierwsza mówi o tym, że zamordował ją zazdrosny mąż odkrywając zdradę. Potem zabił również jej menadżerkę i siebie. Tą wersje najczęściej przedstawiają serwisy arabskie i ludzie (Tunezyjczycy).

Druga wersja zakłada, że Thekra i jej mąż zostali zamordowani w tajemniczych okolicznościach rzekomo przez władze saudyjskie inteligencji (oczywiście z pomocą i zatwierdzenie władz egipskich), wystrzelono do nich 16 pocisków przy użyciu karabinu maszynowego. Miał to być protest po piosence (napisana przez libijskiego poete Ali Al-Kilani) krytykującej reżim rządu Arabii Saudyjskiej. Piosenka "Kto śmie mówić ?" (مين يجرأ يقول), została uznana za kontrowersyjną a w szczególności zdanie mówiące : "Pielgrzymka do Watykanu i papieża jest bezpieczniejsza niż do Mekki".

Egipska policja po prowadzonym dochodzeniu w sprawie jej śmierć stwierdziła, że jej mąż Ayman Al Sowaidi zabił ją i jej menedżerkę a następnie popełnił samobójstwo...

Tłumy ludzi i gwiazd wyszły na ulice, aby opłakiwać jej śmierć. Miała być pochowana w Egipcie, ale Latifa (piosenkarka z Tunezji), Hali Sarhan i książę Al-Waleed bin Talal (właściciel Rotana i producent albumu Thekry "Youm Aleek") wynajęli samolot, by zabrać ją do Tunezji.

Po jej śmierci, wiele osobistości ze świata arabskiego poleciało do Tunezji, aby uczestniczyć w jej pogrzebie. Niektórzy śpiewacy wykonywali pieśni Thekry na swoich koncertach tak jak Asalah (piosenkarka z Syrii), która wykonała "Elain Al Youm", Sherine, która wykonała "Mish Kol Hob", Ghada Rajab, która wykonała "Al Asami" i Elissa, która wykonała "Bahlam Beloqak". Oraz Samira Said "alasami"

Latifa nie wykonała żadnych piosenek Thekry, zamiast tego nagrała piosenkę - folklor tunezyjski - o nazwie "Al Ghorba Fi" dedykowaną dla niej, ona również poświęciła jej Murex - nagrodę dla najlepszej wokalistki w 2003 roku i poprosiła o zrobienie reportażu o Thekrze zamiast reportażu o niej.

Inne Kraje

Afganistan

Algieria

Arabia Saudyjska

Bahrain

Egipt

Irak

Iran

Jemen

Jordania

Kuwejt

Liban

Libia

Maroko

Oman

Somalia

Sudan

Qatar

Zjednoczone Emiraty

O Islamie

Odkryj Islam

Kobieta w Islamie

Miłośœć w Islamie

Małżeństwo w Islamie

Sex w Islamie

Prawo (szariat)

Dodatki

Prawo - wakacje

Tabela frankfurcka

Film, muzyka

Saudyjska miłośœć

Obrzezanie kobiet

Honorowe zabójstwa

copyright by MojaTunezja.strefa.pl