MojaTunezja.strefa.pl
strona poświęcona Tunezji i krajom arabskim ..
...

Strona Główna

O Stronie

Linki

Współpraca

Księga Gośœci

Kontakt

O Tunezji

Sytuacja polityczna

ŚŒwięta, festiwale

Przed wyjazdem

Podróż

Waluta

Hotele

Wycieczki fakult.

Kafeterie

Kuchnia

Zakupy

Problemy

Turystki

Miasta Tunezji

Douz

Hammamet

Kairouan

Mahdia

Matmata

Monastir

Nabeul

Południe Tunezji

Sidi Bou Said

Sousse

Tozeur i Nefta

Tunis

Wyspa Jerba

Dodatki

Naciągacze z Tunezji

Habibi z Tunezji

Dzisiejsze Tunezyjki

Tunezyjski śœlub

Warunki życia

Gwiazda - Thekra


Sousse to trzecie co do wielkości miasto w Tunezji, jest głównym ośrodkiem przemysłowym kraju i największym portem. Rozległa medyna i interesujące fortyfikacje świadczą o jej długiej historii jako miasta handlowego. Dzisiejszych turystów szczególnie tysięcy uczestników wycieczek zorganizowanych kusi przede wszystkim wybrzeże rozciągające się na północ od stworzonej specjalnie dla przybyszów enklawy w Port el-Kantaoui. Wybrzeże jest szczelnie zabudowane hotelami z których każdy wydaje się bardziej ekskluzywny od poprzedniego a wolne przestrzenie to place budowy gdzie powstają nowe ośrodki turystyczne.

Życie w mieście koncentruje się wokół ogromnego centralnego placu -Place Farhat Hached. Medyna leży na południowy zachód od placu, port- na wschód, a na północ biegnie Av.Habib Bourguiba, aż do plaży i hoteli strefy turystycznej. Ulica ta rozwidla się przy nabrzeżu: Av. Hedi Chaker prowadzi na północny zachód wzdłuż plaży a Blvd De la Corniche biegnie równolegle przecznicę dalej. Jedną z nietypowych cech miasta jest przeprowadzona przez środek zatłoczonego głównego placu linia kolejowa Tunis-Sfaks. Mimo planowanej zmiany jej przebiegu w najbliższym czasie nie dojdzie prawdopodobnie do realizacji tego pomysłu. Widok wielkiej lokomotywy, migających świateł i dzwonków wśród ruchu ulicznego będzie przez jakiś czas wątpliwą atrakcją dla przechodniów.

Biuro informacji turystycznej znajduje się na 1 Av. Habib Bourguiba, na północ od Place Farhat Hached. jest to niezaprzeczalnie jedna z najlepszych tego typu placówek w kraju. W biurze umieszczono tablicę z rozkładem jazdy pociągów i autobusów, jak również innymi niezbędnymi informacjami. Obsługa mówi po angielsku, francusku i niemiecku. Mogą udostępnić listę hoteli z aktualnymi cenami oraz plan miasta i okolic. Godziny otwarcia różnią się w zależności od pory roku. Biuro jest otwarte od poniedziałku do czwartku w godzinach 8:30-13:00 i 15:00-17:45 oraz w piątki i soboty do 13:30. W Lipcu i sierpniu biuro jest czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 7:30-19:00 i w niedzielę 9:00-12:00

Lokalne biuro "Syndicat d'initiative" mieści się w małym budynku z białą kopułą w zachodniej części Place Farhat Hached obok głównego wejścia do medyny.

Noclegi najdroższe

Plaża na północ od Sousse została zamieniona w pas z dużymi hotelami. Większość z tych hoteli jest zarezerwowana na cały sezon. Pas hoteli zaczyna się na północ od Av.Habib Bourguiba od kilku trzygwiazdkowych obiektów. Stopniowo hotele są coraz większe i bardziej luksusowe kończąc na pięciogwiazdkowym Orient Palace 4 km od miasta. Hotel ten posiada trzy baseny, korty tenisowe, fitness club i dyskotekę.

Komunikacja

SAMOLOT

Międzynarodowy port lotniczy im.Habiba Burgiby położone jest przy drodze do Monastiru 12 km na południe od Sousse. Biuro TunisAir znajduje się przy 5 Av.Habib Bourguiba.

AUTOBUS

W Sousse jest mnóstwo dworców autobusowych. Biuro SNTRI będące także głównym punktem odjazdów autobusów na południe i w stronę lądu mieści się przy Av.Mohammed Ali, na południe od Bab el-Jedid. Autobusy jadące na północ odjeżdżają z Place du Port, niedaleko portu. Są też regularne kursy do Tunisu, trzy autobusy do Hammamet i Nabel oraz codzienne połączenie do Bizerty. Jest tu także przystanek dla odjeżdżających co godzinę autobusów do Monastiru oraz Mahdii. Większość lokalnych autobusów wyrusza z Blvd Yahia ibn Omar koło Place Farhat Hached po północnej stronie medyny. Można także złapać kursujący co pół godziny autobus do Port el-Kantaoui. Przykładowe połączenia :

Kierunek

Czas przejazdu

Orientacyjna Cena

Douz

8 godzin

14,91

El-Dżem

1,15 godz.

2,69

Gabes

5 godzin

9,91

Djerba

7 godzin

13,56

Kairuan

1,5 godz.

2,56

Matmata

7 godzin

11,28

Medenine

7 godzin

12,69

Sfax

2,5 godz.

5,31

Tataouine

9 godzin

14,58


POCIĄG

Najlepszym środkiem transportu jest pociąg. Stacja kolejowa leży w samym centrum miasta 500m na zachód od Place Farhat Hached przy Av. Hasouna Ayachi. Do Tunisu kursuje osiem pociągów dziennie i pięć do Sfaksu. Trzy z nich jadą dalej na południe do Gabesu a jeden na południowy zachód do Gafsy i Metlawi. Pociągi kursują także na lokalnej linii kolejowej do Monastiru i Mahdii. Odjeżdżają ze stacji koło Bab el-Jedid: do Monastiru 15 razy w ciągu dnia niemal co godzinę między 6:05 i 19:10. Siedem z nich jedzie dalej do Mahdii. Podróż do Monastiru trwa pół godziny a do Mahdii godzinę dłużej.

Od kiedy postój Luaż przeniesiono w miejsce przy Souq el-Ahad około 2km na południowy wschód od medyny dużo trudniej złapać taksówkę w Sousse. Z centrum trzeba dojechać taksówką za 2 D.T lub za 250 milimów autobusem z Blvd Yahia ibn Omar. Głowne kierunki jazdy Luaż to El-Dżem, Kairuan, Mahdia, Monastir, Sfaks i Tunis.

Kierunek

Cena w I klasie

Cena w klasie Confort

El- Dżem

3,7

4,9

Gabes

10,65

11,35

Gafsa

11,25

12,00

Mahdia

2,82

---

Monastir

1,15

---

Sfaks

5,85

6,25

Tunis

6,5

6,9

Inne Kraje

Afganistan

Algieria

Arabia Saudyjska

Bahrain

Egipt

Irak

Iran

Jemen

Jordania

Kuwejt

Liban

Libia

Maroko

Oman

Somalia

Sudan

Qatar

Zjednoczone Emiraty

O Islamie

Odkryj Islam

Kobieta w Islamie

Miłośœć w Islamie

Małżeństwo w Islamie

Sex w Islamie

Prawo (szariat)

Dodatki

Prawo - wakacje

Tabela frankfurcka

Film, muzyka

Saudyjska miłośœć

Obrzezanie kobiet

Honorowe zabójstwa

copyright by MojaTunezja.strefa.pl