MojaTunezja.strefa.pl
strona poświęcona Tunezji i krajom arabskim ..
...

Strona Główna

O Stronie

Linki

Współpraca

Księga Gośœci

Kontakt

O Tunezji

Sytuacja polityczna

ŚŒwięta, festiwale

Przed wyjazdem

Podróż

Waluta

Hotele

Wycieczki fakult.

Kafeterie

Kuchnia

Zakupy

Problemy

Turystki

Miasta Tunezji

Douz

Hammamet

Kairouan

Mahdia

Matmata

Monastir

Nabeul

Południe Tunezji

Sidi Bou Said

Sousse

Tozeur i Nefta

Tunis

Wyspa Jerba

Dodatki

Naciągacze z Tunezji

Habibi z Tunezji

Dzisiejsze Tunezyjki

Tunezyjski śœlub

Warunki życia

Gwiazda - Thekra


KRÓLESTWO ARABII SAUDYJSKIEJ
(Al-Mamlakah al-'Arabiyyah as-Saudiyyah)

Do Arabii Saudyjskiej obywatele polscy mogą tylko wjechać na podstawie wizy. Uzyskanie jej na granicy nie jest możliwe. Linie lotnicze nie zabierają pasażerów, którzy nie mają wiz wjazdowych. Saudyjczycy udzielają wiz pobytowych w celach turystycznych z dwumiesięczną ważnością tylko dla zorganizowanych grup i na wniosek saudyjskich biur podróży. Wizę w sprawach handlowych i gospodarczych (visitor visa) można otrzymać za pośrednictwem saudyjskiego partnera, który załatwia ją z miejscowymi władzami i przesyła zainteresowanemu numer wizowy, na podstawie którego otrzymuje on wizę w uzgodnionej wcześniej ambasadzie saudyjskiej.

Paszport powinien być ważny przynajmniej pół roku. Cała procedura trwa ponad miesiąc. Na razie obywateli RP obsługuje saudyjska ambasada w Wiedniu. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego, posiadania określonej kwoty na każdy dzień pobytu ani meldowania po przylocie. Za pobyt cudzoziemca odpowiedzialny jest sponsor (biuro podróży, partner handlowy, osoba zapraszająca). Na podstawie wizy można poruszać się po ogólnodostępnych miejscach w kraju. Do Mekki i Medyny mogą wjechać tylko muzułmanie. Wiza uprawnia także do opuszczenia Królestwa. Dla Pielgrzymów wydawane są specjalne wizy (Hajj & Umrah visas). W odniesieniu do wiz umożliwiających odbycie pielgrzymki w okresie Haddżu funkcjonuje system kwotowy. Udziela się jednej wizy na 1000 muzułmanów w danym kraju. Natomiast nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o wizy dla muzułmanów, którzy pragną odbyć pielgrzymkę w pozostałym okresie roku (Umrah). Należy przedstawić dokument stwierdzający wyznanie muzułmańskie, bilet powrotny, zaświadczenie o odbyciu odpowiednich szczepień oraz czek wystawiony na miejscowe biuro pielgrzymek, które będzie organizatorem pobytu. Wiza ważna jest 30 dni i pozwala poruszać się po całym kraju, ale tylko w zorganizowanych grupach. Dla osób udających się samochodem z Jordanii do Kuwejtu bądź Jemenu lub odwrotnie wydawane są zazwyczaj trzydniowe wizy tranzytowe. Udzielają ich saudyjskie ambasady na podstawie karnetu, wizy docelowej oraz dokumentów potwierdzających, iż jest się właścicielem pojazdu. Osoby podróżujące pomiędzy Jordanią i Bahrainem oraz Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi mogą otrzymywać siedmiodniowe wizy. W wizach tranzytowych między Jordanią i Kuwejtem określa się trasę przejazdu drogą wiodącą wzdłuż transarabskiego ropociągu.

Planując podróż do Arabii Saudyjskiej należy uwzględnić, iż pieczątka izraelska w paszporcie może uniemożliwić wjazd. Trzeba też pamiętać, że Saudyjczycy określając ważność wizy posługują się kalendarzem muzułmańskim (Hidżry). Według niego rok kalendarzowy liczy 354 dni, a więc jest o 11 dni krótszy od naszego roku, liczonego według kalendarza gregoriańskiego. Wiza ważna na miesiąc oznacza miesiąc muzułmański a więc krótszy o jeden dzień od naszego.

Saudyjczycy honorują zarówno polskie jak i międzynarodowe prawo jazdy. Na ich podstawie możemy wypożyczyć samochód w hotelu. Kraje ościenne preferują jednak międzynarodowe prawo jazdy w wersji arabskiej bądź tłumaczone i legalizowane na miejscu. Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczeń osobowych. Przy przejeździe tranzytowym przez Arabię Saudyjską wymagane jest ubezpieczenie pojazdów. Polskie polisy nie są uznawane. Ubezpieczenie samochodu na okres przejazdu można załatwić przy przekraczaniu granicy.

W Arabii Saudyjskiej nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Opłaty za leczenie są bardzo wysokie. Konsultacja lekarska kosztuje ok. 100 usd. a doba w szpitalu do 500 usd. Leki podstawowe są szeroko dostępne bez recepty i stosunkowo tanie, drogie są natomiast leki specjalistyczne.

Zagrożenie przestępczością pospolitą praktycznie nie występuje.

Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy. Pieniądze wymienia się w bankach i renomowanych hotelach. W powszechnym użyciu są karty kredytowe.

Do Arabii Saudyjskiej nie wolno wwozić alkoholu (nawet czekoladek z jego dodatkiem), wieprzowiny, wydawnictw politycznych wrogich Królestwu, jak również pornograficznych, przedmiotów badź publikacji związanych z religią inną niż muzułmańska. Kasety video podlegają cenzurze. Niezbędne lekarstwa należy przywozić wraz z receptami, bowiem może ich nie być na listach lekarstw objetych miejscowym atestem, a wówczas mogą zostać uznane za narkotyki.

PRZEMYT NARKOTYKÓW KARANY JEST ŚMIERCIĄ !!!

W Arabii obowiązuję zakaz publicznego odtwarzania muzyki oraz noszenia dewocjonaliów. Kobiety muszą chodzić w czarnych narzutach i czarnych chustkach na głowie. Nie mogą prowadzić pojazdów samochodowych, stykać się w pracy z mężczyznami ani podróżować samodzielnie bez zgody męża lub rodziny. W restauracjach, parkach, bankach, szkołach i innych instytucjach publicznych obowiązuje segregacja płciowa. Istnieją oddzielne pomieszczenia dla mężczyzn, kobiet, rodzin. Tylko w luksusowych hotelach zasady te nie są w pełni przestrzegane. Jedynym miejscem, gdzie nie ma tego rodzaju ograniczeń są domy towarowe i sklepy. Innowiercom nie wolno wchodzić do meczetów. Nie wolno fotografować saudyjskich kobiet, meczetów oraz wszystkiego co może mieć znaczenie wojskowe. Nad przestrzeganiem obowiązujących zasad czuwają razem z policjantami członkowie specjalnych komitetów religijnych (muttawa)

Inne Kraje

Afganistan

Algieria

Arabia Saudyjska

Bahrain

Egipt

Irak

Iran

Jemen

Jordania

Kuwejt

Liban

Libia

Maroko

Oman

Somalia

Sudan

Qatar

Zjednoczone Emiraty

O Islamie

Odkryj Islam

Kobieta w Islamie

Miłośœć w Islamie

Małżeństwo w Islamie

Sex w Islamie

Prawo (szariat)

Dodatki

Prawo - wakacje

Tabela frankfurcka

Film, muzyka

Saudyjska miłośœć

Obrzezanie kobiet

Honorowe zabójstwa

copyright by MojaTunezja.strefa.pl