MojaTunezja.strefa.pl
strona poświęcona Tunezji i krajom arabskim ..
...

Strona Główna

O Stronie

Linki

Współpraca

Księga Gośœci

Kontakt

O Tunezji

Sytuacja polityczna

ŚŒwięta, festiwale

Przed wyjazdem

Podróż

Waluta

Hotele

Wycieczki fakult.

Kafeterie

Kuchnia

Zakupy

Problemy

Turystki

Miasta Tunezji

Douz

Hammamet

Kairouan

Mahdia

Matmata

Monastir

Nabeul

Południe Tunezji

Sidi Bou Said

Sousse

Tozeur i Nefta

Tunis

Wyspa Jerba

Dodatki

Naciągacze z Tunezji

Habibi z Tunezji

Dzisiejsze Tunezyjki

Tunezyjski śœlub

Warunki życia

Gwiazda - Thekra


Pierwszy Prezydent niepodległej Tunezji - Habib Bouruiba

Urodzony 3 sierpnia 1903r. w Monastirze (zmarł 6 kwietnia 2000r.) Zredukował wpływy religii na państwo. Podczas swojego urzędowania wprowadził takie same prawa do rozwodu dla kobiet i mężczyzn (tylko sądownie -zamiast wypowiedzenia umowy ze strony mężczyzny) oraz takie same prawa do dzieci po rozwodzie (według szariatu kobieta ma prawo wychowywać dzieci tylko do 7-9 roku życia, potem opieka należy się ojcu). Wprowadził zakaz noszenia przez kobiety nakrycia głowy (hidżab nazywał wstrętną szmatą) w obiektach publicznych jak szkoły, urzędy itd. Zainicjował również proces eliminacji ekstremistów i fundamentalistów islamskich.

W 1956 roku zdelegalizował Sądy Koraniczne, wprowadzając na to miejsce prawo cywilne - Personal Status Code (usankcjonowane w 1957 roku). Od tamtego czasu pod przepisy cywilne podlegają wszyscy obywatele tunezyjscy niezależnie od rasy, pochodzenia, religii itd. Artykuł 65 tunezyjskiej konstytucji z 1959 roku miał gwarantować niezawisłość sądów. 7 listopada 1987 roku został odsunięty od władzy przez przez obecnego prezydenta Ben Alego. Oficjalnym powodem zmian na stanowisku prezydenta był zły stan zdrowia Burgiby (w ostatnich latach życia mógł pracować tylko 4 godziny dziennie).

Następca. Zin Al-Abidin Ben Ali.

Urodzony 3 września 1936r. w Hamam Susa. Ukończył francuską akademię wojskową Saint-Cyr i służył w armii tunezyjskiej, otrzymując stopień generała. Po gwałtownych zamieszkach w 1977 roku prezydent Habib Burgiba mianował go szefem służb bezpieczeństwa. W latach 1980-1984 Ben Ali był ambasadorem w Polsce, a następnie ministrem spraw wewnętrznych. Jego głównym zadaniem była walka z fundamentalistami muzułmańskimi. W październiku 1987 Burgiba mianował Ben Alego premierem. 7 listopada tego roku Ben Ali przejął władzę w państwie, uzyskując orzeczenie lekarskie o niezdolności prezydenta Burgiby do sprawowania urzędu.

Obecnie prezydent Ben Ali rządzi piątą kadencję konstytucyjną (1989, 1994, 1999) ponownie wybrany na urząd w 2004 przy oficjalnym poparciu 94,48% oraz w 2009 przy oficjalnym poparciu 89,62%. Z wyboru Ben Alego cieszą się francuzi. Nicolas Sarkozy zadzwonił jako jeden z pierwszych z gratulacjami. W opinii Paryża Ben Ali to gwarancja stabilności i dobrych stosunków między obu krajami. Francuski rząd podkreślił też chęć wsparcia i pomocy dla tunezyjskich władz. Gratulacje dla tunezyjskiego prezydenta nadeszły też z Algierii, Egiptu, Libii i Maroka...

Innego zdania jest tunezyjska opozycja. Jej przywódcy nazywają głosowanie wyborczą farsą, sterowaną przez ludzi Bena Alego z jego partii (Zgromadzenie Konstytucyjno-Demokratyczne). Inni kandydaci, którzy wzięli udział w wyborach, zdobyli niewielkie poparcie sięgające od 3,8 procent do 1,57 procenta. Ten najsłabszy wynika należał do jedynego kandydata tzw. prawdziwej opozycji, Ahmeda Brahima. Pozostali dwaj kandydaci są bliżsi prezydentowi i jego partii, a ich deputowani zasiadają w tunezyjskim parlamencie. Brahim po ogłoszeniu wyników wyborów zaapelował o zmiany, powtarzając swoje zarzuty pod adresem rządowej cenzury, która nie dopuściła do szerokiego upowszechniania materiałów wyborczych.


Leila Ben Ali. Pierwsza dama.

Leila Ben Ali. Pierwsza dama.

W ciągu ostatnich lat ( 1998-2008) nastąpiło wyraźne przyspieszenie i stabilizacja rozwoju gospodarki kraju, co znalazło odbicie w wysokim wzroście PKB, wynoszącym w tym okresie średnio 5 % rocznie. W 2009 roku, mimo światowego kryzysu gospodarczego, wzrost gospodarczy wyniósł 3,0%. Prognozy na 2010 mówią o wzroście na poziomie 4,0 %. W przeliczeniu na osobę PKB w 2009 r. wyniósł 2.582 EUR. Społeczeństwo tunezyjskie w porównaniu z pozostałymi krajami Maghrebu jest relatywna zamożne. Jeśli chodzi o parytet siły nabywczej to Tunezja podąża w kierunku poziomu dochodów krajów rozwiniętych. Ewolucji tej towarzyszy wzrost długości życia mieszkańców, średnio 75 lat, wzrost znaczenia kobiet w życiu społecznym kraju i polepszenie infrastruktury służby zdrowia i edukacji. Powoli tworzy się trwała klasa średnia. Według aktualnych danych 80 % społeczeństwa należy do klasy średniej.

Szacuje się, że 3,67 mln ludności Tunezji to ludność zawodowo czynna. Wskaźnik aktywności zawodowej wynosi 46,8 %. Jednakże dużym problemem kraju jest wysokie bezrobocie, wynoszące w 2009 roku 14,7 % (550.000 osób). W niektórych regionach, szczególnie na południu, bezrobocie sięga nawet 20%, dotykając szczególnie osoby młode oraz absolwentów wyższych uczelni, wśród których bezrobocie wynosi 60%. Sytuacja ta jest przyczyną nielegalnej emigracji, która od 2008 roku zaczęła dotykać także Polskę.

Inne Kraje

Afganistan

Algieria

Arabia Saudyjska

Bahrain

Egipt

Irak

Iran

Jemen

Jordania

Kuwejt

Liban

Libia

Maroko

Oman

Somalia

Sudan

Qatar

Zjednoczone Emiraty

O Islamie

Odkryj Islam

Kobieta w Islamie

Miłośœć w Islamie

Małżeństwo w Islamie

Sex w Islamie

Prawo (szariat)

Dodatki

Prawo - wakacje

Tabela frankfurcka

Film, muzyka

Saudyjska miłośœć

Obrzezanie kobiet

Honorowe zabójstwa

copyright by MojaTunezja.strefa.pl