MojaTunezja.strefa.pl
strona poświęcona Tunezji i krajom arabskim ..
...

Strona Główna

O Stronie

Linki

Współpraca

Księga Gośœci

Kontakt

O Tunezji

Sytuacja polityczna

ŚŒwięta, festiwale

Przed wyjazdem

Podróż

Waluta

Hotele

Wycieczki fakult.

Kafeterie

Kuchnia

Zakupy

Problemy

Turystki

Miasta Tunezji

Douz

Hammamet

Kairouan

Mahdia

Matmata

Monastir

Nabeul

Południe Tunezji

Sidi Bou Said

Sousse

Tozeur i Nefta

Tunis

Wyspa Jerba

Dodatki

Naciągacze z Tunezji

Habibi z Tunezji

Dzisiejsze Tunezyjki

Tunezyjski śœlub

Warunki życia

Gwiazda - Thekra


Spokoju nie widać ..

W nocy 1 lutego 2011r. nieznani sprawcy podpalili synagogę niedaleko Kabisu na południu Tunezji. Spaliły się zwoje Tory. Na Dżerbie w żydowskiej dzielnicy Haumat as-Suk wybito również szyby w kilku samochodach. Z Tunezji wyjechały trzy żydowskie rodziny z powodu problemów po upadku reżimu Ben Alego.

Policjanci w całym kraju manifestują w związku ze złymi warunkami pracy jak i też minimalnymi zarobkami. Jedna z takich manifestacji odbywała się w miejscowości turystycznej Sousse. Policjanci zebrali się przy jednej z placówek policji mieszczącej się w centrum miasta aby wyruszyć stamtąd ulicami miasta. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie pewien incydent. W czasie gdy demonstracja przechodziła główną ulicą jeden z policjantów wyraził swoje niezadowolenie strzelając serią z karabinu po wystawach sklepowych. Były to godziny popołudniowe także ulice były wypełnione ludźmi. Na szczęście nikt nie ucierpiał poza wystawami sklepowymi i elewacją budynku. Niektóre sklepy do dziś dnia nie wznowiły działalności ale jak widać to była słuszna decyzja ..

Kolejnym "głośnym" wydarzeniem w ostatnich dniach było zaginięcie 15-latki , mieszkanki Sousse. Widziano ją ostatni raz w poniedziałek obok jednej z policyjnych manifestacji bardzo "żywiołowo" reagującej na wydarzenia uliczne. Krążą spekulację iż to właśnie demonstrujący policjanci mają swój udział w tym zaginięciu.

4 lutego 2011r. w Sidi Bou Zid dwaj młodzi ludzie zostali spaleni żywcem w celi miejscowego komisariatu policji przez członków dawnej partii Ben Alego. Fakt ten potwierdził w telewizji tunezyjski minister spraw wewnętrznych Farhat Radżhi.

5 lutego 2011r. w mieście El Kef policjanci zostali otoczeni przez około tysiąc demonstrantów domagających się ustąpienia ze stanowiska wyjątkowo brutalnego szefa miejscowej policji. Oblegający komisariat podpalili na parkingu policyjnym osiem samochodów. W odpowiedzi policja otworzyła ogień do tłumu z okien budynku. Następnego ranka sytuacja nieco się uspokoiła, ale w ciągu dnia grupy młodzieży znów zaczęły szturmować komisariat, który w końcu podpaliły. Policja podała, że napastnicy "zrabowali dokumenty policyjne i sprzęt".

W starciach między policją a demonstrantami doszło także w mieście Kibili, na południu Tunezji. Zginął 18-latek ugodzony w głowę granatem z gazem łzawiącym, wystrzelonym z odległości paru metrów. Był on uczestnikiem demonstracji przeciwko objęciu urzędu przez nowego gubernatora mianowanego przez rząd premiera Mohammeda Ghannusziego. Demonstranci rozpoznali w nim starego gubernatora z regionu Kaserin, mianowanego swego czasu przez obalony reżim Ben Alego.

Podczas ostatniego weekendu zginęło łącznie ponad 5 osób a rannych zostało około 50.

Coraz częściej ludność narzeka na brak turystów który oznacza brak pracy dla wielu osób, ale czy w takich warunkach turyści mogą powrócić ?

Zamordowano Polaka ..


ksiądz Marek Rybiński
Polski salezjanin Marek Rybiński został zamordowany w Tunezji. Ciało Polaka znaleziono w piątek (18 luty 2011r.) w stolicy kraju Tunisie, niedaleko siedziby ojców Selezjanów. Na razie wciąż wyjaśniane są okoliczności jego śmierci. Śledztwo ws. śmierci Polaka prowadzi tunezyjska policja. To ona poinformowała polską ambasadę o znalezieniu ciała.

Zakonnik miał 33 lata. Przed wyjazdem do Tunezji pracował w salezjańskim ośrodku misyjnym w Warszawie, później w Olsztynie w placówce salezjańskiej.

Decyzję o wyjeździe na misję do Tunezji podjął samodzielnie. Pracował z dziećmi i młodzieżą. Po trzech latach pracy w Tunezji planował zostać tam dłużej.

Tego samego dnia islamiści domagali się zamknięcia domów publicznych w Tunisie..

"Prawie 500 islamistów, w tym wielu brodatych, demonstrowało w Starej Medinie, żądając zamknięcia jednego z burdeli" - relacjonował jeden z mieszkańców. "Kilkudziesięciu policjantów zamknęło dostęp do dzielnicy. Wystrzelili w powietrze, żeby rozproszyć tłum, który nie chciał odejść, dopóki burdel nie zostanie zamknięty" - powiedział, dodając, że trzy osoby odniosły obrażenia. Jego relację potwierdził inny świadek.

Zgromadzeni rozeszli się, gdy przedstawiciel wojska oświadczył, że dom publiczny już zamknięto.

Inne Kraje

Afganistan

Algieria

Arabia Saudyjska

Bahrain

Egipt

Irak

Iran

Jemen

Jordania

Kuwejt

Liban

Libia

Maroko

Oman

Somalia

Sudan

Qatar

Zjednoczone Emiraty

O Islamie

Odkryj Islam

Kobieta w Islamie

Miłośœć w Islamie

Małżeństwo w Islamie

Sex w Islamie

Prawo (szariat)

Dodatki

Prawo - wakacje

Tabela frankfurcka

Film, muzyka

Saudyjska miłośœć

Obrzezanie kobiet

Honorowe zabójstwa

copyright by MojaTunezja.strefa.pl