MojaTunezja.strefa.pl
strona poświęcona Tunezji i krajom arabskim ..
...

Strona Główna

O Stronie

Linki

Współpraca

Księga Gośœci

Kontakt

O Tunezji

Sytuacja polityczna

ŚŒwięta, festiwale

Przed wyjazdem

Podróż

Waluta

Hotele

Wycieczki fakult.

Kafeterie

Kuchnia

Zakupy

Problemy

Turystki

Miasta Tunezji

Douz

Hammamet

Kairouan

Mahdia

Matmata

Monastir

Nabeul

Południe Tunezji

Sidi Bou Said

Sousse

Tozeur i Nefta

Tunis

Wyspa Jerba

Dodatki

Naciągacze z Tunezji

Habibi z Tunezji

Dzisiejsze Tunezyjki

Tunezyjski śœlub

Warunki życia

Gwiazda - Thekra


SUŁTANAT OMANU
(Saltanat 'Uman)

Wizy można otrzymać w każdym przedstawicielstwie konsularnym Omanu po zlożeniu aplikacji wizowej, do której nalezy dołączyć dwa zdjęcia oraz określić cel, czas i termin pobytu. Generalnie czas oczekiwania nie przekracza trzech tygodni. Otrzymanie wizy turystycznej lub pobytowej na lotnisku w Maskacie jest możliwe jedynie w przypadku otrzymania promesy wizy turystycznej lub pobytowej tj.wystawionego przez Departament Imigracyjny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Omanu certyfikatu NOC (Non-Objection Certificate). Posiadanie promesy wizy turystycznej lub wjazdowej jest warunkiem koniecznym z uwagi na to, że niektóre linie lotnicze mogą nie zabrać na pokład samolotu podróżnych bez dokumentu potwierdzającego otrzymanie wizy na lotnisku w Maskacie. Każdy z rodzajów wiz wymaga tzw.sponsoringu czyli poparcia ze strony osoby prywatnej lun instytucji znajdującej się w Omanie, która złoży formalny wniosek do omańskich władz imigracyjnych na wjazd i pobyt (prywatny lub turystyczny) zaproszonej osoby lub grupy osób. Sponsorami może być hotel, motel, biuro podróży oraz obywatele Omanu.

W przypadku zapraszania najbliższych krewnych (matki, ojca, syna, córki, siostry, brata) sponsorami wiz wjazdowych mogą być również przebywający na wizach pobytowych obywatele innych państw. Władze omańskie nie wydają wiz tranzytowych i nie przedłużają wiz turystycznych i wjazdowych z wyjątkiem przypadków losowych. Z zastrzeżeniem władz omańskich odnoście wizy wjazdowej mogą się spotkać samotnie podróżujące młode kobiety. Cudzoziemiec może otrzymać wizę turystyczną lub wjazdową tylko wtedy gdy jego paszport nie straci ważności przez sześć miesięcy, licząc od daty ich uzyskania. Przy wydawaniu wizy na lotnisku nie wymaga się okazania biletu powrotnego.

Zasadniczo odmienne przepisy wizowe obowiązują cudzoziemców, którzy przybyli do Omanu w celu podjęcia pracy zarobkowej badź są partnerami handlowymi lub inwestycyjnymi, zarówno prywatnych jak i państwowych przedsiębiorstw omańskich. Nie ma obowiązku wykazania się środkami pieniężnymi na każdy dzień pobytu. Omańskie banki akceptują karty płatnicze dużych sieci takich jak MasterCard, Visa, America Express. Procedura meldunkowa nie obowiązuje cudzoziemców, którzy przybyli w celach turystycznych bądź w odwiedziny do bliskich krewnych.

Akceptowane jest międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce (cudzoziemcy przebywający na wizach pobytowych moga na podstawie narodowego lub międzynarodowego prawa jazdy otrzymać w zamian omańskie prawo jazdy ważne we wszystkich krajach Zatoki Perskiej).

Polisy polskich zakładów ubezpieczeń nie są uznawane. W przypadkach poważnych schorzeń, wypadkach drogowych lub losowych wydawane są stosowne zaświadczenia na podstawie których podróżni mogą dochodzić swych roszczeń w firmie ubezpieczeniowej po powrocie z Omanu.

W Omanie nie występuje szczególne zagrozenie sanitarno - epidemiologiczne. Nie są wymagane szczepienia. Koszt jednorazowej wizyty w placówce państwowej wynosi około 40 usd (bez zabiegów i kuracji). Podstawowe lekarstwa są szeroko dostępne bez recepty.

W Omanie nie występuje większe zagrożenie przestepczością pospolitą.

Cudzoziemcy mogą poruszać się po kraju bez ograniczeń z wyjatkiem stref wojskowych, rejonów eksploatacji ropy naftowej, gazu oraz wydobycia rud a także zakładów energetycznych oraz przepompowni wody.

Nie ma ograniczeń ilościowych dotyczących zarówno wwozu jak i wywozu środków płatniczych chyba, że ich ilość wskazuje na pochodzenie z nielegalnych źródeł. W sieci kantorów oraz w bankach mozna dokonywać wymiany walut. Do założenia rachunków płatniczych w omańskich bankach konieczne jest wykazanie się wizą pobytową.

Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się przestrzeganie nakazów dotyczących ubioru w miejscach publicznych. Kobiety nie powinny chodzić w strojach z odkrytymi ramionami, w szortach, w zbyt krótkich sukienkach z dużym dekoldem. Mężczyźni nie powinni chodzić w szortach i z odkrytym torsem. W czasie Ramadanu nie należy w miejscach publicznych jeść, pić, palić w ciągu całego dnia. Nie należy także samodzielnie bez przewodnika wchodzić do meczetu i muzułmańskich domów modlitw.

W Omanie dniami wolnymi od pracy są czwartek i piątek.

Oman jest otwarty na ruch turystyczny zarówno zbiorowy jak i indywidualny. Preferuje się jednak formy zorganizowane.

Inne Kraje

Afganistan

Algieria

Arabia Saudyjska

Bahrain

Egipt

Irak

Iran

Jemen

Jordania

Kuwejt

Liban

Libia

Maroko

Oman

Somalia

Sudan

Qatar

Zjednoczone Emiraty

O Islamie

Odkryj Islam

Kobieta w Islamie

Miłośœć w Islamie

Małżeństwo w Islamie

Sex w Islamie

Prawo (szariat)

Dodatki

Prawo - wakacje

Tabela frankfurcka

Film, muzyka

Saudyjska miłośœć

Obrzezanie kobiet

Honorowe zabójstwa

copyright by MojaTunezja.strefa.pl