MojaTunezja.strefa.pl
strona poświęcona Tunezji i krajom arabskim ..
...

Strona Główna

O Stronie

Linki

Współpraca

Księga Gośœci

Kontakt

O Tunezji

Sytuacja polityczna

ŚŒwięta, festiwale

Przed wyjazdem

Podróż

Waluta

Hotele

Wycieczki fakult.

Kafeterie

Kuchnia

Zakupy

Problemy

Turystki

Miasta Tunezji

Douz

Hammamet

Kairouan

Mahdia

Matmata

Monastir

Nabeul

Południe Tunezji

Sidi Bou Said

Sousse

Tozeur i Nefta

Tunis

Wyspa Jerba

Dodatki

Naciągacze z Tunezji

Habibi z Tunezji

Dzisiejsze Tunezyjki

Tunezyjski śœlub

Warunki życia

Gwiazda - Thekra


Całkowite uniknięcie naciągania w Tunezji jest niestety niemożliwe. Nie ukryjemy tego, że jesteśmy turystami co w mniemaniu miejscowych oznacza ludźmi bardzo bogatymi. Tak więc pogodzenie się z tym, że zawsze będziemy płacić więcej niż miejscowi jest najlepszym wyjściem. Na szczęście Tunezyjskie ceny są dla nas korzystne nawet zawyżone.. w porównaniu z Polskimi.

Czy jest szansa chociaż zminimalizować straty ? TAK ! ...

Notoryczne nie wydawanie reszty

Tunezyjczycy zawsze zapominają wydać reszty lub po prostu zaokrąglają kwote na swoją korzyść. Ma to miejsce zarówno w restauracjach na mieście jak i w hotelowym kantorze. Domagajmy się wydania reszty a w hotelowym kantorze również rachunku.

Wymiana waluty

Kurs jest NIBY taki sam wszędzie ustalany odgórnie przez rząd, ale .. w hotelach zawsze będzie mniej korzystny. Tak więc gdzie wymieniać ? W Sousse będzie to np "Saula Center" na pierwszym piętrze. Tam walute wymieniają miejscowi. Dostaniemy rachunek i należną kwotę co do milima.

W hotelu

W hotelu obsługa oczekuje napiwków dosłownie za wszystko od podania drinka poprzez przydzielenie lepszego stolika w restauracji do wydania leżaka. Nie zaobserwowałam, żeby dawanie pieniędzy zmieniało pracowników "na lepsze" w jakiś znaczący sposób. Obsługa w zasadzie nie różni się obojętnie czy coś dajemy czy nie.

Oczywiście za jakieś specjalne zachcianki typu przyniesienie soku z mangu którego akurat nie ma w karcie powinno się dać dinara czy więcej (według uznania). W końcu pracownik hotelu nie musi spełniać życzeń, które nie wchodzą w zakres jego obowiązków lub nie ma ich w ofercie.

W taksówce

Tylko targowanie przed wejściem. Taksometr może pokazać sume wiele wyższą niż się spodziewamy.

Zakupy

Jeśli chodzi o wyroby typowo tunezyjskie najkorzystniejszą wersją jest udanie się na bazar. Cena, którą początkowo podajemy powinna być wiele niższa np sprzedawca żąda 100 dinarów a my proponujemy .. np 20 dinarów. Dla tych, którzy nie lubią targowania najlepszym rozwiązaniem będą sklepy ze stałymi cenami. Są to często kilku-piętrowe dobrze wyposażone mini centra handlowe.

Czy Tunezyjczycy są rzeczywiście tak biedni za jakich się podają ?

Jak w każdym innym kraju oczywiście są i bardzo biedni i bogaci a nawet BARDZO, BARDZO bogaci. Ci, którzy naprawde potrzebowaliby pomocy i wsparcia żyją z dala od turystów i rzadko kiedy ich spotykamy. A jeśli już do spotkania dojdzie będą to osoby służące radą i pomocą bezinteresownie, bardzo gościnne i sympatyczne. Osoby, które jako jedyne policzą nam za przykładowy kebab taką cenę jaka obowiązuje i wśród miejscowych.

Osoby, które spotykamy podczas naszych wakacji tzn wszelkiego rodzaju sprzedawcy, naganiacze wycieczek itp z turystów uczynili sobie świetne źródło dochodu i ich warunki życia są często lepsze od naszych. Z roku na rok przybywa nowych willi, apartamentów, dobrych samochodów i coraz modniej ubranych kobiet (żon wspomnianych "naganiaczy").

Inne Kraje

Afganistan

Algieria

Arabia Saudyjska

Bahrain

Egipt

Irak

Iran

Jemen

Jordania

Kuwejt

Liban

Libia

Maroko

Oman

Somalia

Sudan

Qatar

Zjednoczone Emiraty

O Islamie

Odkryj Islam

Kobieta w Islamie

Miłośœć w Islamie

Małżeństwo w Islamie

Sex w Islamie

Prawo (szariat)

Dodatki

Prawo - wakacje

Tabela frankfurcka

Film, muzyka

Saudyjska miłośœć

Obrzezanie kobiet

Honorowe zabójstwa

copyright by MojaTunezja.strefa.pl