MojaTunezja.strefa.pl
strona poświęcona Tunezji i krajom arabskim ..
...

Strona Główna

O Stronie

Linki

Współpraca

Księga Gośœci

Kontakt

O Tunezji

Sytuacja polityczna

ŚŒwięta, festiwale

Przed wyjazdem

Podróż

Waluta

Hotele

Wycieczki fakult.

Kafeterie

Kuchnia

Zakupy

Problemy

Turystki

Miasta Tunezji

Douz

Hammamet

Kairouan

Mahdia

Matmata

Monastir

Nabeul

Południe Tunezji

Sidi Bou Said

Sousse

Tozeur i Nefta

Tunis

Wyspa Jerba

Dodatki

Naciągacze z Tunezji

Habibi z Tunezji

Dzisiejsze Tunezyjki

Tunezyjski śœlub

Warunki życia

Gwiazda - Thekra


WIELKA ARABSKA LIBIJSKA DŻAMAHIRIJJA LUDOWO - SOCJALISTYCZNA
(Al-Jamahiriyyah al-Arabiyyah al-Libiyyah as-Sabiyyah al-Istirakiyyah al-Udhma)

Istnieje obowiązek wizowy. Nie ma możliwości uzyskania indywidualnych wiz turystycznych na przejściach granicznych; wizy takie mogą uzyskać jedynie grupy zorganizowane, które zawarły wcześniej umowy z libijskim biurem podróży. W Polsce nie ma ambasady Libii, jednak uprawnienia konsularne, w tym prawo wydawania wiz, posiada Biuro Współpracy Ekonomicznej Wielkiej Libijskiej Arabskiej Dżamahiriji Ludowo-Socjalistycznej w Warszawie, które podlega Biuru Ludowemu Libii (ambasadzie) w Berlinie. Wizy turystyczne można uzyskać na podstawie aplikacji wizowej oraz potwierdzonego udziału w zorganizowanej imprezie turystycznej. Przy ubieganiu się o wizę turystyczną libijski urząd konsularny może zażądać okazania ważnego biletu powrotnego do Polski. Władze graniczne Libii z reguły nie domagają się okazania biletów przy przekraczaniu granicy. Wymagany okres ważności paszportu wynosi jeden rok. Posiadanie w paszporcie wizy izraelskiej lub jakichkolwiek pieczęci tego państwa uniemożliwia otrzymanie wizy libijskiej.

Obowiązuje bezwzględny zakaz - pod karą wysokiej grzywny i/lub aresztu - wwożenia, posiadania i spożywania wszelkich napojów alkoholowych oraz narkotyków pod każdą postacią. W Libii obowiązuje absolutna prohibicja. Posiadanie nawet jednej puszki piwa lub odrobiny narkotyku może narazić podróżującego na poważne kłopoty. Wwożenie lekarstw z domieszką narkotyku należy ograniczyć do przypadków absolutnie koniecznych i w ilości proporcjonalnej do planowanego pobytu. Zakazem wwozu objęte są również wieprzowina, mak, materiały pornograficzne, jak również religijne, tzn. niemuzułmańskie. Formalnie istnieje wymóg posiadania przy wjeździe turystycznym równowartości kwoty 1000 USD lub równowartości w innej walucie wymienialnej. Wwożenie i wywożenie walut zagranicznych w ilości przekraczającej tę kwotę jest dozwolone jedynie na podstawie deklaracji dewizowej. Pieniądze można wymieniać legalnie w bankach - warunkiem jest posiadanie deklaracji dewizowej. Nielegalne transakcje dewizowe grożą konfiskatą środków lub grzywną, a procedury wymiaru sprawiedliwości są zwykle bardzo długotrwałe i uciążliwe.

W terminie siedmiu dni od daty przekroczenia granicy należy się zameldować na posterunku policji. Formalności związane z zameldowaniem osób mieszkających w hotelu załatwia jego obsługa. Zameldowanie odnotowywane jest w paszporcie i sprawdzane przy wyjeździe. Brak meldunku może skutkować zawróceniem z granicy lub nałożeniem kary finansowej oraz wpisaniem do rejestru osób niepożądanych na okres co najmniej roku.

Polisy obcych towarzystw ubezpieczeniowych (poza ogólno arabskim ubezpieczeniem OC - tzw. pomarańczową kartą) nie są honorowane.

Nie są wymagane szczepienia. Zalecane jest jednak szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, polio, tyfusowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Jedyne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne stanowi ameboza, zwłaszcza gdy korzysta się z usług przydrożnych barów, je nie myte warzywa i owoce, pije wodę niezdatną do picia. Można korzystać z publicznych i prywatnych zakładów opieki zdrowotnej (dostępne są w każdym mieście). Koszt jednej doby w szpitalu wynosi od 100 LYD, nie licząc zabiegów i lekarstw. Porada lekarza kosztuje od 20 do 50 LYD.

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest obowiązkowe. Zarówno z międzynarodowego, jak i polskiego prawa jazdy można korzystać (po przetłumaczeniu dokumentu na język arabski i stosownym poświadczeniu w polskim urzędzie konsularnym i w libijskim MSZ) przez trzy pierwsze miesiące pobytu w Libii. Przy dłuższym pobycie należy uzyskać libijskie prawo jazdy, wydawane na podstawie dotychczas posiadanego dokumentu i pozytywnej opinii lekarza okulisty. Do prowadzenia pojazdu wymagane jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, wykupywane na przejściach granicznych jednocześnie z opłatą za tymczasowe tablice rejestracyjne. Wszelkie napisy na drogach, nazwy miejscowości, niektóre zna-ki drogowe itp. są wyłącznie w języku arabskim. Mają miejsce kontrole drogowe z wykorzystaniem alkomatów. Z racji obowiązującej w kraju prohibicji konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu są bardzo poważne (wysoka grzywna, proces sądowy).

Poza pasem wybrzeża (od granicy z Tunezją do granicy z Egiptem) znajdują się liczne tereny wojskowe i przemysłowe (w tym pola naftowe) o ograniczonym dostępie dla cudzoziemców. Informacje o możliwościach poruszania się w danym rejonie można uzyskać - niestety, głównie w języku arabskim - na posterunkach policji drogowej. Policja służy praktyczną radą i pomocą, nie można jednak kwestionować jej uwag i wskazówek.

Z uwagi na zagrożenie pospolitą przestępczością (kradzieże, napady na samochody) obcokrajowcy powinni unikać - zwłaszcza w nocy - samotnego podróżowania poza miasta, przebywania na dzikich plażach w małych grupach oraz noclegów w podrzędnych hotelach. Niepokojąco wzrasta liczba przestępstw wymierzonych w cudzoziemców. Odnotowywane są włamania do ich domów, w mniejszym stopniu napady na ulicach.

Należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych dotyczących ubioru (nie toleruje się krótkich strojów kobiecych oraz męskich krótkich szortów w miejscach publicznych) oraz wystrzegać się wyzywającego zachowania.

Inne Kraje

Afganistan

Algieria

Arabia Saudyjska

Bahrain

Egipt

Irak

Iran

Jemen

Jordania

Kuwejt

Liban

Libia

Maroko

Oman

Somalia

Sudan

Qatar

Zjednoczone Emiraty

O Islamie

Odkryj Islam

Kobieta w Islamie

Miłośœć w Islamie

Małżeństwo w Islamie

Sex w Islamie

Prawo (szariat)

Dodatki

Prawo - wakacje

Tabela frankfurcka

Film, muzyka

Saudyjska miłośœć

Obrzezanie kobiet

Honorowe zabójstwa

copyright by MojaTunezja.strefa.pl