MojaTunezja.strefa.pl
strona poświęcona Tunezji i krajom arabskim ..
...

Strona Główna

O Stronie

Linki

Współpraca

Księga Gośœci

Kontakt

O Tunezji

Sytuacja polityczna

ŚŒwięta, festiwale

Przed wyjazdem

Podróż

Waluta

Hotele

Wycieczki fakult.

Kafeterie

Kuchnia

Zakupy

Problemy

Turystki

Miasta Tunezji

Douz

Hammamet

Kairouan

Mahdia

Matmata

Monastir

Nabeul

Południe Tunezji

Sidi Bou Said

Sousse

Tozeur i Nefta

Tunis

Wyspa Jerba

Dodatki

Naciągacze z Tunezji

Habibi z Tunezji

Dzisiejsze Tunezyjki

Tunezyjski śœlub

Warunki życia

Gwiazda - Thekra


JORDAŃSKIE KRÓLESTWO HASZYMIDZKIE
(Al-Mamlakah al-Urdunniyyah al-H shimiyyah')

Obywatelom polskim wydawane są na przejściach granicznych wizy pobytowe na okres dwóch tygodni. Opłata za wizę wynosi 10 dinarów jordańskich, opłata wyjazdowa - 4 dinary (na lotnisku 10 dinarów lub 15 dolarów). Z tych opłat są zwolnieni dyplomaci akredytowani w Jordanii. Nie wymaga się określonego terminu ważności paszportu przy wjeździe. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. Nie wymaga się też posiadania określonej kwoty pieniędzy. Istnieje obowiązek meldunkowy. Obcokrajowiec, który nie zatrzymał się w hotelu (meldunek załatwia hotel) powinien w ciągu dwóch tygodni od daty wjazdu zgłosić się na komendę policji.

W zasadzie wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, choć przy pobytach krótkotrerminowych akceptowane jest również polskie. Wymagane jest ubezpieczenie OC. Polskie polisy ubezpieczeniowe nie są uznawane.

Jordania należy do krajów wzglednie bezpiecznych pod względem sanitarno - epidemiologicznym. Istnieje jednak zagrożenie amebozą oraz zatruciami pokarmowymi. Należy dokładnie płukać owoce i warzywa oraz unikać spożywania posiłków w restauracjach i barach o wątpliwym standardzie. Od obcokrajowców nie wymaga się szczepień. Opieka medyczna w miastach (zwłaszcza w Ammanie) stoi na wysokim poziomie. Opłata za wizytę lekarską waha się pomiędzy 5 a 10 JD. Wizyta u specjalisty kosztuje od 10 do 20 JD, a pobyt w szpitalu od 8 do 60 JD dziennie. Opłaty za wszystkie usługi medyczne i zastosowane leki liczone są oddzielnie.

Zagrożenie przestępczością jest w zasadzie niewielkie. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju

Nie ma limitu kwot wwożonych. Walutę można wymieniać w kantorach lub w bankach. Obowiązuje zakaz wwozu pontonów gumowych. Pozostałe restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standartów. Zakazany jest nie tylko handel ale również posiadanie narkotyków do celów własnych. Za złamanie tych przepisów grozi kara nawet kilkunastu lat więzienia.

Należy zwrócić szczególną uwagę na normy zachowania publicznego. Dotyczy to przede wszystkim obyczajów muzułmańskich , norm religijnych oraz stosunku do kobiet. Niedopuszczalne jest obejmowanie się w miejscu publicznym, pokazywanie się w zbyt skąpym stroju, zwłaszcza w sąsiedztwie miejsc modlitwy. Niewskazane jest podróżowanie w pojedynkę autostopem - dotyczy to szczególnie kobiet. W okresie Ramadanu należy unikać spożywania posiłków i palenia tytoniu w miejscach publicznych.

Turyści przyjeżdżający do Jordanii przez Syrię i powracający przez Syrię powinni uzyskać wcześniej co najmniej dwukrotną wizę syryjską, ponieważ Ambasada Syrii w Ammanie wydaje wizy tylko obcokrajowcom, którzy posiadają jordańskie roczne wizy pobytowe.

W Jordanii dniem wolnym od pracy jest piątek.

Inne Kraje

Afganistan

Algieria

Arabia Saudyjska

Bahrain

Egipt

Irak

Iran

Jemen

Jordania

Kuwejt

Liban

Libia

Maroko

Oman

Somalia

Sudan

Qatar

Zjednoczone Emiraty

O Islamie

Odkryj Islam

Kobieta w Islamie

Miłośœć w Islamie

Małżeństwo w Islamie

Sex w Islamie

Prawo (szariat)

Dodatki

Prawo - wakacje

Tabela frankfurcka

Film, muzyka

Saudyjska miłośœć

Obrzezanie kobiet

Honorowe zabójstwa

copyright by MojaTunezja.strefa.pl