MojaTunezja.strefa.pl
strona poświęcona Tunezji i krajom arabskim ..
...

Strona Główna

O Stronie

Linki

Współpraca

Księga Gośœci

Kontakt

O Tunezji

Sytuacja polityczna

ŚŒwięta, festiwale

Przed wyjazdem

Podróż

Waluta

Hotele

Wycieczki fakult.

Kafeterie

Kuchnia

Zakupy

Problemy

Turystki

Miasta Tunezji

Douz

Hammamet

Kairouan

Mahdia

Matmata

Monastir

Nabeul

Południe Tunezji

Sidi Bou Said

Sousse

Tozeur i Nefta

Tunis

Wyspa Jerba

Dodatki

Naciągacze z Tunezji

Habibi z Tunezji

Dzisiejsze Tunezyjki

Tunezyjski śœlub

Warunki życia

Gwiazda - Thekra


JEMEN
(Al-Jumhuriyyah al-Yamaniyyah)

Obywatele RP przyjeżdżający do Jemenu muszą posiadać wizę pobytową (wiza na 30 dni kosztuje 50 usd.) Wizę można otrzymać na lotnisku w przypadku ,kiedy w kraju turysty nie ma jemeńskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego. Posiadanie wizy izraelskiej w paszporcie wyklucza możliwość uzyskania wizy jemeńskiej. Przy wjeździe wymaga się minimum sześciomiesięcznej ważności paszportu. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego. O obowiązku meldunkowym decyduje każdorazowo straż graniczna na lotnisku.

Jemen nie jest stroną konwencji o ruchu drogowym z 1968r. W związku z tym polskie i międzynarodowe prawa jazdy w zasadzie nie są uznawane. Nie ma uregulowań dotyczących obowiązku posiadania ubezpieczeń komunikacyjnych i osobowych.

szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Istnieje jednak zagrożenie malarią, żółtą febrą, brucelozą i Aids. Zaleca się korzystanie wyłącznie z prywatnej służby zdrowia. Wizyta u lekarza kosztuje ok. 10 usd. Za dobę w szpitalu trzeba zapłacić około 100 usd. Dostęp do opieki medycznej jest ograniczony, na prowincji praktycznie niemożliwy.

Zagrożenie przestępczością pospolitą jest niewielkie, nie zaleca się jednak indywidualnych wyjazdów na prowincję z uwagi na porwania cudzoziemców przez miejscowe plemiona. Oficjalnie nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju. W praktyce policja stosuje jednak ograniczenia i uniemożliwia podróże w rejony objęte konfliktami. Cały basen Zatoki Adeńskiej oraz południowa część Morza Czerwonego są akwenami zagrożonymi piractwem. Zaleca się maksymalne ograniczenie żeglowania w tych akwenach, szczególnie na małych jednostkach oraz utrzymanie bezpiecznej odległości od brzegu i zawijanie wyłącznie do dużych portów w rejonie (Aden, Dżibuti, Hodeida). Przy podróżach po kraju należy korzystać z usług agencji turystycznych, co gwarantuje niezbędne minimum bezpieczeństwa. Dzienny koszt wynajęcia samochodu z kierowcą wynosi około 80 usd.

Wwożoną walutę należy zadeklarować na lotnisku. Wymiany dokonuje się w kantorach prywatnych.

W Jemenie obowiązuje prohibicja i zakaz wwożenia jakiegokolwiek alkoholu. Bagaże turystów poddawane są dokładnej kontroli celnej.

Jemen jest krajem muzułmańskim o konserwatywnej tradycji dotyczącej sposobu zachowania i ubioru, szczególnie kobiet. Zaleca się noszenie nakrycia głowy oraz długiej odzieży, przykrywającej nogi i ramiona.

Inne Kraje

Afganistan

Algieria

Arabia Saudyjska

Bahrain

Egipt

Irak

Iran

Jemen

Jordania

Kuwejt

Liban

Libia

Maroko

Oman

Somalia

Sudan

Qatar

Zjednoczone Emiraty

O Islamie

Odkryj Islam

Kobieta w Islamie

Miłośœć w Islamie

Małżeństwo w Islamie

Sex w Islamie

Prawo (szariat)

Dodatki

Prawo - wakacje

Tabela frankfurcka

Film, muzyka

Saudyjska miłośœć

Obrzezanie kobiet

Honorowe zabójstwa

copyright by MojaTunezja.strefa.pl