MojaTunezja.strefa.pl
strona poświęcona Tunezji i krajom arabskim ..
...

Strona Główna

O Stronie

Linki

Współpraca

Księga Gośœci

Kontakt

O Tunezji

Sytuacja polityczna

ŚŒwięta, festiwale

Przed wyjazdem

Podróż

Waluta

Hotele

Wycieczki fakult.

Kafeterie

Kuchnia

Zakupy

Problemy

Turystki

Miasta Tunezji

Douz

Hammamet

Kairouan

Mahdia

Matmata

Monastir

Nabeul

Południe Tunezji

Sidi Bou Said

Sousse

Tozeur i Nefta

Tunis

Wyspa Jerba

Dodatki

Naciągacze z Tunezji

Habibi z Tunezji

Dzisiejsze Tunezyjki

Tunezyjski śœlub

Warunki życia

Gwiazda - Thekra


ARABSKA REPUBLIKA EGIPTU
(Al-Jumhuriyyah Misr al-Arabiyyah)

Obywateli polskich obowiązują wizy. Wizy tranzytowe i pobytowe można otrzymać w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym. W sytuacjach wyjątkowych można uzyskać wizę na lotnisku. Przy wjeździe wymagany jest sześciomiesięczny okres ważności paszportu. Nie wolno przekraczać terminu ważności wizy o więcej niż dwa tygodnie. W Kairze urząd rejestracji i biuro zajmujące się przedłużaniem wizy mieści się w centrum miasta w budynku Mugamma przy Midan at-Tahir , w Aleksandrii przy Szaria Talat al-Harb 28. W innych miastach formalności dokonuje się na posterunku policji. Przy przekraczaniu granicy nie ma obowiązku pokazywania biletu powrotnego ani posiadania określonej kwoty dewiz na deklarowany pobyt.

Formalności meldunkowe załatwiane są przez administrację hotelową bądź osoby prywatne u których przebywają zaproszeni. Należność za pobyt w hotelach międzynarodowych pobierana jest w dewizach (w hotelach wyższej kategorii zwykle są kantory wymiany czynne całą dobę).

Nie ma obowiązku posiadania międzynarodowego prawa jazdy ani ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Zalecane jest dla osób podróżujących samochodem wykupienie w Polsce tzw. carnet of passage, który jest honorowany. Zagraniczne polisy ubezpieczeniowe nie są honorowane, a wszystkie koszty należy regulować w gotówce.

W zasadzie nie występuje zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się świadectw szczepień. Należy przestrzegać jednak zasady podwyższonej ostrożności i higieny przy spożywaniu posiłków (pić przegotowaną lub oryginalnie zapakowaną wodę, dokładnie myć owoce i warzywa).

Opieka medyczna w Egipcie jest na dobrym poziomie, koszt wizyty lekarskiej wynosi od 20 do 40 usd. natomiast doba w szpitalu (bez specjalnych zabiegów) od 100 do 300 usd. Za usługi medyczne płaci się w gotówce. Brak pieniędzy uniemożliwia korzystanie z opieki medycznej.

Nie ma szczególnych zagrożeń przestępczością. Nie zaleca się jednak przebywania w uboższych dzielnicach. Istnieje zagrożenie terroryzmem. Zamach w Luksorze w 1997r. spowodował zaostrzenie przez władze środków ostrożności. Wszystkie wycieczki autokarowe w czasie podróży po Egipcie są eskortowane przez policję.

ZA PRÓBĘ WWOZU NARKOTYKÓW GROZI KARA ŚMIERCI !!!
MAK UŻYWANY W POLSCE DO WYPIEKÓW CIASTA JEST UWAŻANY ZA NARKOTYK !!!


W Egipcie nie występują szczególne normy prawne. Należy jednak zwrócić uwagę na ubiór. Noszenie (poza miejscami turystycznymi) krótkich spódnic, szortów i strojów plażowych jest uznawane za niestosowne.

Dla turystów klimat Egiptu może być uciążliwy. W lecie temperatury dochodzą do 55 stopni w cieniu !!! Duża różnica temperatur między dniem a nocą oraz klimatyzacja w hotelach i autobusach mogą być powodem przeziębień. Należy unikać kapania w jeziorach i kanałach.

Nie wolno fotografować obiektów wojskowych ,mostów, portów.


zaintereswanych szerzej tematyką Egiptu polecam stronę :

www.HURGHADA.pl

Inne Kraje

Afganistan

Algieria

Arabia Saudyjska

Bahrain

Egipt

Irak

Iran

Jemen

Jordania

Kuwejt

Liban

Libia

Maroko

Oman

Somalia

Sudan

Qatar

Zjednoczone Emiraty

O Islamie

Odkryj Islam

Kobieta w Islamie

Miłośœć w Islamie

Małżeństwo w Islamie

Sex w Islamie

Prawo (szariat)

Dodatki

Prawo - wakacje

Tabela frankfurcka

Film, muzyka

Saudyjska miłośœć

Obrzezanie kobiet

Honorowe zabójstwa

copyright by MojaTunezja.strefa.pl