MojaTunezja.strefa.pl
strona poświęcona Tunezji i krajom arabskim ..
...

Strona Główna

O Stronie

Linki

Współpraca

Księga Gośœci

Kontakt

O Tunezji

Sytuacja polityczna

ŚŒwięta, festiwale

Przed wyjazdem

Podróż

Waluta

Hotele

Wycieczki fakult.

Kafeterie

Kuchnia

Zakupy

Problemy

Turystki

Miasta Tunezji

Douz

Hammamet

Kairouan

Mahdia

Matmata

Monastir

Nabeul

Południe Tunezji

Sidi Bou Said

Sousse

Tozeur i Nefta

Tunis

Wyspa Jerba

Dodatki

Naciągacze z Tunezji

Habibi z Tunezji

Dzisiejsze Tunezyjki

Tunezyjski śœlub

Warunki życia

Gwiazda - Thekra


Małe miasteczko Douz zwane przez wielu "bramą do Sahary" leży na północno-wschodnim krańcu Wielkiego Ergu Wschodniego w odległości 28 kilometrów od Kelibi. Ta tradycyjna nazwa jest bardzo adekwatna, ponieważ opuszczając miasto w kierunku południowym odnosi się wrażenie, iż wjeżdża się w bezkresną pustynię. Jedynym krajobrazem jaki można zaobserwować po obu stronach drogi są wysokie wydmy oddzielone od jezdni żywopłotem z liści palmowych. Pomimo wielkiej liczby przejeżdżających tędy samochodów terenowych Douz pozostaje nieco na uboczu. Większość turystów kieruje się ku hotelom małej zone touristique która spogląda na pustynie z południowego krańca ogromnego gaju palmowego. Szczyt sezonu turystycznego występuje w czasie Festiwalu Sahary w grudniu i styczniu. Nawet wtedy pomimo sporych tłumów nie ma większych problemów ze znalezieniem jakiegoś miejsca na nocleg. Główną atrakcją miasteczka jest kolorowe targowisko odbywające się w każdy czwartek w starych sukach. Douz jest również doskonałą bazą wypadową dla przejażdżek wielbłądami.

Douz jest zbyt małe, by można się było w nim zgubić. Centrum miasta to sieć krzyzujących się uliczek wokół suku. Przy Av. des Martyrs wiodącej na zachód ku Place des Martyrs znajduje się małe biuro syndicat d'initiative. Chcąc dotrzeć do gaju palmowego Place du festival lub strefy turystycznej należy skręcić mniej więcej w połowie drogi pomiędzy centrum miasta a Place des Martyrs w biegnącą na południe przecznicę.

Wiekszość turystów przybywa do Douz wyłącznie po to, by wziąć udział w wycieczkach na wielbłądach. Znalezienie organizatorów takiej wyprawy jest niezwykle proste. Można ich znaleźć nawet na dworcu autobusowym w Gabes, a im bliżej do Douz tym częściej można ich napotkać. Zdecydowana większość tych "naganiaczy" kaptuje klientów dla kilku agencji z Zaafrane, których oferty są faktycznie najatrakcyjniejsze cenowo. Jeśli nie ma się ochoty lub czasu na wyjazd do Zaafrane najlepiej udać się do jednej z małych agencji w Douz, żądających około 25 D.T za całonocną przejażdżkę. Dobrym pomysłem przed ewentualnym zaakceptowaniem oferty jest zasięgniecie informacji u kogoś kto uczestniczył w takiej wycieczce. Jeżeli natomiast ktoś pragnie tylko sprawdzić jak siedzi się na wielbłądzie wystarczy udać się do kawiarnii obok biura turystycznego. Opłata wynosi 5 D.T za godzinę. czyli wystarczającą ilość czasu dla przecietnego jeźdżca. Dwie agencje turystyczne w mieście Douz Voyages przy Av. Taieb Mehiri oraz Abdelmoula Voyages w hotelu Roses des Sable oferują bogaty wybór wycieczek o różnym czasie trwania (nawet do ośmiu dni) w trakcie których część trasy pokonywana jest na wielbłądzie a trudniejsze odcinki w terenowych jeepach.

Odbywający się w grudniu i styczniu festiwal Sahary przyciąga rzesze turystów którzy mają wtedy okazje obserwować takie wydarzenia jak wyścigi wielbłądów czy polowania ze słynnym psem pustynnym Saluki, zwierzęciem podobnym do charta.

Noclegi najdroższe

Wszystkie hotele droższe znajdują się w strefie turystycznej zajmującej południową część gaju palmowego od strony piaszczystych wzgórz pustyni. Należy do nich między innymi Hotel Touareg przypominający swoim wyglądem zbudowaną w tradycyjnym stylu starą kazbe ozdobioną krenelażem. W środku basenu wybudowano nawet niewielką wyspę z palmami..

Komunikacja

Autobusy odjeżdżają ze skrzyżowania Av.Taieb Mehiri z Rue Ghara Jawal w północnej części miasta. Tutaj znajduje się również biuro Sotregames regionalnego przedsiebiorstwa autobusowego. Regularne połączenia wożą do Kebili oraz w kierunku południowym do Tozeur i Gabes. Są również kursy do Zaafrane o 7:00, 9:00, 11:00, 13:00, 14:30. Klimatyzowane autobusy SNTRI kursują do Tunisu (podróż-9 godzin) przez Tozeur, Gafsę i Kairuan. Kursy do Tunisu przez Gabes i Sfaks, Sousse odjeżdżają o 21:00.

Jedyny w całym kraju zadaszony postój Luaż mieści się o przecznicę na zachód od dworca autobusowego przy Av. Taieb Mehiri. Regularne połączenia obejmują Kebili i Gabes. Nie ma niestety bezpośrednich połączeń do Tozeur - konieczna jest przesiadka w Kebili.

Furgonetki do Zaafrane i innych oaz na południe od Douz kursują regularnie z narożnika drogi do Zaafrane naprzeciwko postoju Luaż.

Inne Kraje

Afganistan

Algieria

Arabia Saudyjska

Bahrain

Egipt

Irak

Iran

Jemen

Jordania

Kuwejt

Liban

Libia

Maroko

Oman

Somalia

Sudan

Qatar

Zjednoczone Emiraty

O Islamie

Odkryj Islam

Kobieta w Islamie

Miłośœć w Islamie

Małżeństwo w Islamie

Sex w Islamie

Prawo (szariat)

Dodatki

Prawo - wakacje

Tabela frankfurcka

Film, muzyka

Saudyjska miłośœć

Obrzezanie kobiet

Honorowe zabójstwa

copyright by MojaTunezja.strefa.pl