MojaTunezja.strefa.pl
strona poświęcona Tunezji i krajom arabskim ..
...

Strona Główna

O Stronie

Linki

Współpraca

Księga Gośœci

Kontakt

O Tunezji

Sytuacja polityczna

ŚŒwięta, festiwale

Przed wyjazdem

Podróż

Waluta

Hotele

Wycieczki fakult.

Kafeterie

Kuchnia

Zakupy

Problemy

Turystki

Miasta Tunezji

Douz

Hammamet

Kairouan

Mahdia

Matmata

Monastir

Nabeul

Południe Tunezji

Sidi Bou Said

Sousse

Tozeur i Nefta

Tunis

Wyspa Jerba

Dodatki

Naciągacze z Tunezji

Habibi z Tunezji

Dzisiejsze Tunezyjki

Tunezyjski śœlub

Warunki życia

Gwiazda - Thekra


BAHRAIN
(Dawlat al-Bahrayn)

Obywatele polscy przybywający do bahrainu muszą posiadać jedną z dwóch wiz wjazdowych : wjazdową wizę turystyczną jednokrotną, ważną w ciągu miesiąca od daty jej wydania na okres pobytu do siedmiu dni, lub wjazdową wizę pobytową jednokrotną, ważną trzy miesiące od daty jej wystawienia na okres pobytu do 30 dni. Otrzymanie wizy turystycznej lub pobytowej jest możliwe także bezpośrednio na lotnisku w Manamie. Każda z wiz (oprócz tranzytowej) wymaga sponsoringu, czyli poparcia ze strony osoby prywatnej, biura podróży lub instytucji znajdującej się w Bahrajnie. Cudzoziemiec udający się do Bahrajnu winien otrzymać od sponsora pobytu promesę jednej z wiz. Posiadanie promesy jest niezbędne, ponieważ niektóre linie lotnicze mogą nie zabrać na pokład samolotu podróżnych bez dokumentu potwierdzaj±cego otrzymanie wizy na lotnisku w Manamie. Cudzoziemcy przybywający do bahrajnu w celach handlowych otrzymują 72-godzinną wizę wjazdową (za okazaniem biletu powrotnego lub na dalszą trasę) bezpośrednio na lotnisku, bez dodatkowych formalności. Na lotnisku można również otrzymać jednokrotną wizę tranzytową na okres 48 godzin. Wymagana jest wtedy ważna wiza pobytowa kraju docelowego. Pobyt na trzymiesięcznej wizie pobytowej można przedłużyć maksymalnie o dalsze trzy miesiące w departamencie Imigracji miejscowego MSW. Minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy od daty wystawienia wizy.

Odmienne przepisy wizywe obowiązują cudzoziemców którzy przybyli do Bahrajnu w celu podjęcia pracy zarobkowej lub są partnerami handlowymi lub inwestycyjnymi, zarówno prywatnych jak i państwowych przedsiębiorstw bahrajńskich. W Bahrajnie nie ma obowiązku posiadania minimalnej kwoty na każdy dzień pobytu. Nie wymaga się też okazania biletu powrotnego.

Obowiązek meldunkowy dla cudzoziemców powiązany jest z procedurą wizową. Wniosek wizowy zawiera dokładne dane sponsora oraz jego aktualny adres, stanowiący jednocześnie formę meldunku.

Akceptowane są zarówno polskie prawo jazdy wydane w Polsce (cudzoziemcy przebywający na wizach pobytowych mogą na podstawie narodowego lub międzynarodowego prawa jazdy otrzymać bahrajńskie prawo jazdy ważne we wszystkich krajach Zatoki Perskiej)

Polskie polisy ubezpieczeniowe nie są w Bahrajnie uznawane.

Nie występuje tu zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Nie są też wymagane szczepienia ochronne. Wiza pobytowa pozwala na korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej w placówkach państwowych. Posiadacz wizy turystycznej może korzystać jedynie z prywatnych ośrodków zdrowia. Koszt wizyty wynosi średnio od 45 do 80 usd i nie obejmuje stawek za zabiegi lub kuracje. Doba w szpitalu prywatnym kosztuje od 200 do 500 usd. Podstawowe lekarstwa są szeroko dostępne bez recepty.

Nie ma większych zagrożeń przestępczością pospolitą. Nie ma też ograniczeń w poruszaniu się po kraju z wyjątkiem stref wojskowych.

Władze Bahrajnu nie stosują ograniczeń ilościowych w wwozie i wywozie środków płatniczych. Wymiany walut można dokonać w kantorach i bankach. Obowiązuje zakaz wwozu wydawnictw pornograficznych, narkotyków, środków psychtropowych, sterydów, broni i amunicji.

Zaleca się przestrzegania muzułmańskich norm religijnych i obyczajowych. W miejscach publicznych kobiety nie powinny chodzić w strojach z odkrytymi ramionami, w szortach, w zbyt krótkich sukienkach z dużym dekoldem. Mężczyźni nie powinni pokazywać się w szortach i z odkrytym torsem. W okresie miesięcznego postu (Ramadanu) w miejscach publicznych w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca) należy powstrzymywać się od jedzenia, picia napojów, palenia tytoniu. Nie należy także samodzielnie, bez przewodnika wchodzić do meczetów i muzułmańskich domów modlitwy.

Bahrain jest nastawiony raczej na ruch turystyczny zbiorowy niż indywidualny, dlatego rekomendowane są podróże na wyspę w grupach zorganizowanych.

Czwartek i piątek są w Bahrajnie dniami wolnymi od pracy.

Inne Kraje

Afganistan

Algieria

Arabia Saudyjska

Bahrain

Egipt

Irak

Iran

Jemen

Jordania

Kuwejt

Liban

Libia

Maroko

Oman

Somalia

Sudan

Qatar

Zjednoczone Emiraty

O Islamie

Odkryj Islam

Kobieta w Islamie

Miłośœć w Islamie

Małżeństwo w Islamie

Sex w Islamie

Prawo (szariat)

Dodatki

Prawo - wakacje

Tabela frankfurcka

Film, muzyka

Saudyjska miłośœć

Obrzezanie kobiet

Honorowe zabójstwa

copyright by MojaTunezja.strefa.pl