MojaTunezja.strefa.pl
strona poświęcona Tunezji i krajom arabskim ..
...

Strona Główna

O Stronie

Linki

Współpraca

Księga Gośœci

Kontakt

O Tunezji

Sytuacja polityczna

ŚŒwięta, festiwale

Przed wyjazdem

Podróż

Waluta

Hotele

Wycieczki fakult.

Kafeterie

Kuchnia

Zakupy

Problemy

Turystki

Miasta Tunezji

Douz

Hammamet

Kairouan

Mahdia

Matmata

Monastir

Nabeul

Południe Tunezji

Sidi Bou Said

Sousse

Tozeur i Nefta

Tunis

Wyspa Jerba

Dodatki

Naciągacze z Tunezji

Habibi z Tunezji

Dzisiejsze Tunezyjki

Tunezyjski śœlub

Warunki życia

Gwiazda - Thekra


ALGIERSKA REPUBLIKA LUDOWO-DEMOKRATYCZNA
(Al-Jumhuriyyah al-Jaziriyyah ad-Dkmuqratiyyah ash-Shabiyyah)

Obywatele polscy muszą posiadać wizy na pobyt i przejazd przez terytorium Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Wizy można uzyskać na granicy tylko w wyjątkowych wypadkach i za zgodą MSZ Algierii. Ważność paszportu nie może być krótsza niż trzy miesiące. Straż graniczna może żądać okazania biletu powrotnego lub środków na jego zakup. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty na dzień pobytu, ale wwożone dewizy należy zadeklarować.

W ciągu 24 godzin od przybycia do kraju należy dopełnić formalności meldunkowych. Wymaganie jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Ubezpieczenie osobowe i komunikacyjne nie są obowiązkowe. Polskie ubezpieczenia nie są uznawane.

Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Zalecane jest jednak picie butelkowanej wody mineralnej. Wodę z kranu można pić tylko po przegotowaniu, a owoce i warzywa przed jedzeniem powinny być starannie umyte. Społeczna służba zdrowia jest na niskim poziomie. Prywatne gabinety lekarskie oferują usługi zbliżone do europejskich-zwykła wizyta lekarska kosztuje 400 DA, dzień w szpitalu około 550 DA, płatne w dewizach.

W ostatnich dwóch latach nie rejestrowano aktów terroryzmu wobec cudzoziemców. Aglomeracje są bezpieczniejsze, zagrożenie zamachami bombowymi w miejscach publicznych znacznie zmalało. Wieczorami należy jednak unikać ubogich, oddalonych od centrum dzielnic i ustronnych miejsc w dużych miastach.

Sytuacja wewnętrzna jest na tyle stabilna, że polscy turyści mogą odwiedzać duże miasta (Algier, Konstantyna, Annaba, Oran) oraz hotele nadmorskie, które są przygotowane dla turystów europejskich. Liczne wyjazdy z Europy Zachodniej organizowane są na, uważane za bardzo bezpieczne, południe Algierii. Tutaj, w Tamanraset wiele biur podróży oferuje atrakcyjne kilkudniowe wycieczki po kamiennej pustyni w Parku Narodowym Tasili i Ahaggar. Nie zaleca się podróży indywidualnych samochodem, autobusem lub pociągiem ze względu na utrzymujące się jeszcze na prowincji zagrożenie terroryzmem wobec ludności cywilnej. Można natknąć się na fałszywe blokady dróg organizowane przez bandy terrorystów przebranych za policję lub wojsko. Ponadto wiele obszarów środkowej i południowej Algierii gdzie znajdują się tereny wojskowe i pola naftowe jest dostępnych dla cudzoziemców tylko za zezwoleniem.

Nie ma specjalnych restrykcji celnych. Mogą być jednak ograniczenia w wwozie alkoholu - do 1 litra. W okresie Ramadanu istnieje całkowity zakaz wwozu alkoholu. Wzrastają kary za wwóz lub posiadanie narkotyków.

Algieria jest krajem muzułmańskim, a więc obowiązują w nim prawa i zasady Islamu. Nie należy przebywać w miejscach publicznych w stroju plażowym a także w krótkich spodenkach i spódniczkach mini. Nie wolno wchodzić do światyń bez respektowania zasad odpowiedniego stroju i zachowania. Najlepiej uprzednio uzyskać pozwolenie na zwiedzanie. W okresie Ramadanu jedzenie, picie i palenie tytoniu w miejscach publicznych (od świtu do zmierzchu) może być potraktowane jako prowokacja przeciw zasadom Islamu.

Inne Kraje

Afganistan

Algieria

Arabia Saudyjska

Bahrain

Egipt

Irak

Iran

Jemen

Jordania

Kuwejt

Liban

Libia

Maroko

Oman

Somalia

Sudan

Qatar

Zjednoczone Emiraty

O Islamie

Odkryj Islam

Kobieta w Islamie

Miłośœć w Islamie

Małżeństwo w Islamie

Sex w Islamie

Prawo (szariat)

Dodatki

Prawo - wakacje

Tabela frankfurcka

Film, muzyka

Saudyjska miłośœć

Obrzezanie kobiet

Honorowe zabójstwa

copyright by MojaTunezja.strefa.pl